מאמר המערכת

מהדורה מעודכנת של "פרקי יומן", קובץ זיכרונותיו של מאיר הר־ציון, מגיבורי תקופת "פעולות התגמול" — זו מתנת הפרידה שמעניק בה"ד 1 לבוגריו (אורי משגב, "הארץ", 2.6.14). מאיר הר ציון נודע במהלך שירותו כלוחם אמיץ וכאחד ממפתחי לוחמת הקומנדו של צה"ל, ואם היה מדובר רק בזה — הרי שהנצחת דמותו ומורשתו בקרב קציני צה"ל הצעירים היתה לגיטימית לחלוטין.

ואולם, קריאה ביומן מגלה פרטים רבים ומטרידים, שקשה להבין איך נעלמו מעיני מפקדי בה"ד 1, שאמורים לחנך את פקודיהם לא רק לאומץ לב ולנחישות, אלא גם לערכים כמו מוסר וטוהר הנשק. פרקי היומן של הר־ציון כוללים שורה ארוכה של תיאורי פעולות נקם חסרות הבחנה, פגיעה שיטתית בחפים מפשע, ואף חיסול שבויים מזדמנים שנלכדו בדרך לפשיטות או במהלכן.

הספר לא עוצר בשנות ה–50 וכולל פרשנות הר־ציונית גם למצב השורר בימינו: "המצב בלתי נסבל. השמאל החדש, האנטי ציוני, הוא זה שנותן את הטון. הימין, שמפחד מהצל של עצמו, פשוט חסר תרבות שלטון", מצוטט שם המחבר בשיחה שקיים ב–2007 עם פעילת ימין שהתמודדה באותה תקופה בפריימריס של הליכוד, "הימין בשלטון רק לכאורה. בפועל השמאל הוא זה ששולט. הכל בידיים שלהם: התקשורת, הפרקליטות, צמרת המשטרה ואפילו בית המשפט העליון. בכל נושא הצדק במעשה הציוני אנחנו מידרדרים מדחי אל דחי. גוש אמונים הוא קרן האור באפילה. חובשי הכיפות... אלמלא הם — היינו כבר סוגרים את החנות".

אפשר להתווכח עד כמה מורשת הקרב של מאיר הר־ציון ראויה להנחלה, אולם את העובדה שצה"ל בוחר לשלוח את הצוערים לדרכם עם צידה תועמלנית רוויה בשנאה ובהכללות - פשוט אין לקבל. צה"ל הוא צבא העם, וגם השמאל, החילונים, שופטי בית המשפט, בכירי המשטרה וכל מי שסומן על ידי הר־ציון כ"אנטי ציוני" - שולחים אליו את בניו ובנותיו. לא סביר שצה"ל יפיץ את דברי ההסתה האלו, שמכתימים אותם ללא אבחנה.

על צה"ל לא רק להפסיק את חלוקת הספר, אלא אף לבדוק לעומק את הנעשה בבה"ד 1 ואת שיקול הדעת של מפקדיו. מדובר בבית ספר לקצינים ולא בחממה אידיאולוגית של הימין הקיצוני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ