לא להזין בכפייה

מאמר המערכת
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מאמר המערכת

שביתת הרעב של העצירים המינהליים נמשכת כבר יותר מחודש וחצי, ומדי פעם מצטרפות אליה שביתות הזדהות של אסירים ביטחוניים בבתי כלא שונים. כ–70 מתוך 125 העצירים השובתים מאושפזים בבתי חולים תחת אבטחה כבדה, חלקם קשורים למיטות. תביעת השובתים היא לבטל את מדיניות המעצרים המינהליים, המתירה כליאה בלי הליך משפטי.

ניסיון העבר — הכולל בין היתר את שביתת הרעב של העציר המינהלי סאמר עיסאווי, שנמשכה 210 ימים, ושביתת הרעב של העציר המינהלי חדר עדנאן, שנמשכה 66 ימים — מוכיח, כי העצירים המינהליים נחושים להמשיך בשביתת הרעב גם במחיר סיכון ממשי לחייהם.

מדור הזירה

מדינת ישראל מחזיקה כיום 189 עצירים מינהליים, חלק מהם במשך תקופות ארוכות של יותר מעשר שנים. מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, הודיע לפני ימים אחדים, בהתייחסו לשביתת העצירים המינהליים, כי על מדינת ישראל לשפוט אותם, או לשחרר אותם.

כיצד מגיבה מדינת ישראל על המצב העדין הזה, שבסופו עלול אחד העצירים המינהליים למות, ובכך להצית משבר מקומי ובינלאומי, שיכתים את דמותה של ישראל? ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר, כי אין להתפשר בעניין העצירים המינהליים. בהמלצת ראש השב"כ, יורם כהן, קבע נתניהו, כי יש לנקוט כלפיהם קו נוקשה של הזנה בכפייה. כל זאת תוך כדי קידום "חוק ההזנה", שאושר לפני שלושה חודשים בוועדת השרים לענייני חקיקה.

האכלה כפויה של אדם בוגר, השובת רעב כמחאה פוליטית, פוגעת בחופש הביטוי ובזכויות החוקתיות של אדם על גופו, פרטיותו וכבודו. כמו כן, על פי חוק זכויות החולה, לא יינתן טיפול רפואי למטופל, אלא אם כן נתן לכך הסכמה מדעת. במקרה זה ברור גם, כי מטרת הרשויות אינה לדאוג לבריאות העצירים, אלא לדכא מחאה פוליטית על ידי כפייה.

למרות שאתמול עבר בקריאה ראשונה "חוק ההזנה", בעל המאפיינים האנטי דמוקרטיים, יש למקד את המאמצים לסיום שביתת העצירים שובתי הרעב בדרכים לא אלימות וללא כפייה. במקביל, מוטב שהיועץ המשפטי לממשלה ידרוש מראש הממשלה נתניהו, האחראי לשב"כ, לבדוק כיצד נהפך השימוש במעצר מינהלי לכלי ענישה כה נפוץ בשטחים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ