מאמר המערכת

דומה שרשות האוכלוסין וההגירה שכחה שמבקשי המקלט בישראל הם בני אדם, אחרת קשה להסביר את יחסה לעבד אל־כרים (אילן ליאור, "הארץ"). עבד אל־כרים, אזרח סודני בן 37 שנכלא לפני חודשיים ב"חולות", פנה לפני כחודש למרפאה במתקן והתלונן שהוא סובל מכאבים בגרונו ומתקשה לדבר. הוא לא נבדק על ידי רופא, משום שעל פי ההסכם בין המדינה לחברת "ביקורופא", מפעילת המרפאה, אין רופא נוכח במקום מיום חמישי אחר הצהריים ועד יום ראשון בבוקר. החובש שקיבל אותו התקשר להתייעץ עם הרופא הכונן, ובסופו של דבר נתן לו כדורים ושלחו לדרכו. כך היה גם יומיים לאחר מכן, כאשר עבד אל־כרים שב למרפאה משום שלא חל שיפור במצבו. רק ביום ראשון, לאחר שניתנה לו זריקה שלא הועילה לו, הוא קיבל הפניה לבית החולים סורוקה בבאר שבע. אל־כרים הגיע לשם בכוחות עצמו, ואז, בבדיקת סי־טי, התברר שעבר אירוע מוחי. הוא אושפז במחלקה הנוירולוגית בבית החולים.

מהשתלשלות האירועים לאחר מכן מתברר, שהעיכוב באבחון ובמתן טיפול רפואי מתאים היה רק המתאבן, לקראת התנערות רבתי של רשות ההגירה מעבד אל־כרים. הרופאים שטיפלו בו בסורוקה הדגישו כי לאחר שחרורו מבית החולים עליו לעבור תהליך רפואי ושיקומי, כולל תרופות ופגישות עם קלינאי תקשורת, כדי שיוכל לשוב ולדבר. "ביקורופא" הודיעה לרשות האוכלוסין ולמשרד הבריאות שתוכל לספק לאל־כרים את הטיפול התרופתי הדרוש, ואף לדאוג לשיקומו, אך למרות זאת, לקראת שחרורו התקבלה בבית החולים הודעה שהוראת השהייה שלו בחולות בוטלה, ואין הוא יכול לשוב למתקן. מאז שוהה עבד אל־כרים בבית החולים.

רשות האוכלוסין וההגירה עושה בדרך כלל כל שביכולתה כדי לצוד מבקשי מקלט ולכלוא אותם. כעת מתברר שדווקא כשאחד הכלואים סובל מבעיה רפואית רצינית, היא מתנערת ממנו במסווה של "מחווה הומניטרית". עוד מתברר ש"חולות" אינו ערוך להתמודדות עם בעיות רפואיות משמעותיות המתעוררות בו. את המתקן הזה צריך לפרק. הוא הוקם על יסוד חוק גרוע אף מזה שנפסל בבג"ץ, ושגם נגדו תלויה ועומדת עתירה. עד שבג"ץ יכריע בעניין, על רשות ההגירה ומשרד הבריאות, שאחראי על המרפאה בחולות, לתת לעבד אל־כרים את הטיפול הרפואי שהוא זקוק לו. המדינה אינה יכולה להפקיר כך מבקשי מקלט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ