הגרסה החינוכית לכיבוש

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

מכבסת המלים הלאומנית לא מפסיקה לעבוד. נדמה שכל שר בממשלה מרגיש מחויב לשטיפת מוח קולקטיבית, שמבקשת להרחיק ככל האפשר את פתרון שתי המדינות. אחרי "כוכבי הכיבוש" הרגילים —  נפתלי בנט, אורי אריאל, משה יעלון, גדעון סער — הגיע כעת תורו של שר החינוך, שי פירון.

בניגוד לקיצוניים הרשמיים, שלא מתביישים בעמדותיהם הלאומניות ואף נהנים להגביר מדי פעם את עוצמתן מטעמים פוליטיים, פירון מציג את "הגרסה החינוכית" של הכיבוש. כראוי לשר חינוך, פירון לא מעוניין סתם לכבוש שטחים שאינם שייכים לישראל, הוא בסך הכל רוצה "לחבר בין חלקים שונים" בעם; הוא אינו מעוניין להרע לפלסטינים, אלא רוצה ליצור "מפגש תרבויות של יהודים ממזרח וממערב"; הוא לא רוצה לגרום עוול לאחר, אלא רק כמה לחזור "לשיח אחר", כי הוא מודאג מתרבות ה"או־או", ש"מדגישה את הסתירות"; הוא לא רוצה להפוך את ישראל למדינת אפרטהייד כמובן, אלא בסך הכל מאמין ש"רק תרבות שלמה, זו שיש בה גם וגם, תוביל לגיבוש עולם יהודי־שורשי".

אלא שכל המלים היפות הללו, תפקידן אחד: למנוע את "צמצום חזון ארץ ישראל השלמה", כי הרי "ארץ ישראל ללא חברון ושכם, ללא תל אביב ודגניה, ללא אופקים וקרית שמונה, אינה שלמה". כמובן שהוא אינו "מכיר שלום שאין בו נסיגות" — אבל שר החינוך, שאמור לדאוג לכך שמאות אלפי תלמידים יפתחו תודעה דמוקרטית, שוויונית, הומנית, חושב שתפקידו "מחייב לחנך, לטייל, לכבוש ולחקור את הארץ לאורכה ולרוחבה". 

פירון אמר את הדברים אתמול בנאום שנשא באוניברסיטת אריאל, שמסמלת בעצם קיומה את התהליך המסוכן של נירמול הכיבוש. ארבעה ימים אחרי שיו"ר מפלגתו, יאיר לפיד, איים בהפלת הממשלה אם זו תספח התנחלויות, שר החינוך הוכיח כמה דלת משקל האידיאולוגיה של "יש עתיד", ומאיזה חומרים עשויה מפלגה שלוקחת חלק בממשלה ימנית קיצונית, הפועלת בעקביות לטרפוד הסכם מדיני.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ