אז היא אמרה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ח"כ חנין זועבי (בל"ד) היא המראה שדרכה ניבטות פניהם של הגזענות הישראלית וחוסר הסובלנות כלפי המיעוט הערבי. בחמש שנותיה בכנסת בוחנת זועבי את גבולות התקינות הפוליטית וחופש הביטוי, והתוצאות צריכות להדאיג את כל מי שחרד לעתידה של הדמוקרטיה הליברלית בישראל.

חטיפת הנערים בגוש עציון היתה העילה לסיבוב הנוכחי של פרובוקציה מצד זועבי, שהוזמנה לראיון ברדיו ואמרה שהחוטפים אינם טרוריסטים. אחר כך אמרה לכתב "הארץ" יהונתן ליס שהיא רוצה שהנערים החטופים ישוחררו, כפי שהיא רוצה בשחרור האסירים הפלסטינים הכלואים בישראל. לטלוויזיה האיראנית אמרה שישראל היא "חממת הטרור הגדולה באזור".

דבריה ברדיו נענו בתגובות השגרתיות של פוליטיקאים מהימין, שמילאו את חלקם בתסריט הקבוע מראש וקראו לחקור אותה על הסתה, לגרשה לעזה, לסלקה מהכנסת, לשלול את אזרחותה ולנהוג בה "כמו בחוטפים". איומים טלפוניים ואחרים הביאו את קצין הכנסת להצמיד לה אבטחה.

אפשר וצריך להתווכח עם זועבי, אם חוטפיהם של שלושה נערים לא חמושים הם טרוריסטים או, כדבריה, קורבנות הכיבוש. אבל הדמוקרטיה נשענת על הזכות להרגיז, להשמיע דעות לא צפויות, לעורר התנגדות ומחלוקת — גם בעתות חירום ומאבק.

הימין הישראלי, שמבקש לשלול את הזכות הזאת מזועבי, לא המציא שום דבר. החשש מאויבים חיצוניים, אמיתיים או מדומים, הביא להגבלת חופש הדיבור גם במשטרים טוטליטריים (ברית המועצות) וגם בדמוקרטיות (ארצות הברית בתקופת מקארתי). אבל ממה חוששים אביגדור ליברמן, אורי אריאל, מירי רגב ולימור לבנת? שזועבי תערער את המוטיווציה של חיילי צה"ל, שעסוקים במצוד אחרי החוטפים? או שהם רוצים רק לצבור תמיכה דרך שנאת הערבים, שבעיניהם מלכדת את בוחרי הימין?

מטרידות לא פחות תגובות הגזענים הרכים, שלפיהן זועבי "מזיקה לאינטרסים של ערביי ישראל". או, בשפה פחות מכובסת, חמישית מאזרחי המדינה יכולים להיחשב ישראלים רק אם יקבלו את עמדת הרוב, או ישתקו. די בכמה מלים ברדיו כדי לחשוף את הגזענות וההתנשאות שמסתתרות מאחורי מסכה דקה של סובלנות. במקום להתווכח עם עמדת זועבי, ולתהות אם היא מייצגת את הקהילה הערבית, מעדיפים אנשי הימין להקריב את חירויות האזרח. ואיש בקהילה הפוליטית, מהנשיא וראש הממשלה ומטה, לא קם להגן על זכותה להתבטא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ