ככה סלומינסקי החליט

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ועדת הכספים אישרה ביום שני את העברתם של 888 מיליון שקל למשרד החינוך. האישור ניתן ללא דיון ומבלי שחברי הוועדה ידעו לאילו מטרות מועבר הכסף. כמעט מיליארד שקל הועברו מצד לצד, תחת מעטה סודיות, משל לא היה מדובר בכסף ששייך לאזרחי ישראל וכאילו אלה אינם זכאים לדעת את מי מתקצבים כספי המסים שלהם.

ועדת הכספים נמצאת באופן מסורתי בשליטת הקואליציה, אלא שעובדה זאת לא אמורה להפוך אותה לחותמת גומי. העברת 888 מיליון השקלים היתה מופת של אבסורד: לפני כשבועיים ניצל יו"ר הוועדה ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) את העובדה שכמה מחברי הוועדה איחרו להגיע לישיבה, ובתוך דקות אישר בעצמו, לבדו, העברה של כמעט מיליארד שקל. רק לאחר שעתיים, כשהבין שמדובר בסצינה מופרכת במיוחד, הסכים לקיים הצבעה חוזרת. בשבוע שלאחר מכן נמשכה הפארסה. הוועדה היתה אמורה לקיים הצבעה חוזרת, אלא שחבריה ביקשו לנהל דיון ממצה. גם חברי הקואליציה גילה גמליאל (ליכוד) ואלעזר שטרן (התנועה) היו שותפים לעמדה המובנת מאליה, שלפיה אי אפשר להעביר סכומי עתק מבלי לדעת לאן הם מיועדים. סלומינסקי, שהבין שאין לו רוב בעד ההעברה התקציבית, פשוט נעל את הישיבה.

ביום שני הוצג פרק הסיום של מחזה האבסורד, כשהקואליציה הצליחה לגייס די ח"כים כדי לאשר את ההעברה ללא דיון. ח"כ שטרן, שהצביע נגד, הודה שהוא "מתבייש להיות חלק מקואליציה שמתנגדת לדיון על 888 מיליון שקלים". אלא שלבושה של שטרן לא היה סיכוי מול חוסר הבושה של סלומינסקי.

ממה שידוע לגבי המטרות שאליהן מיועד חלק מהכסף, נראה שהאבסורד אינו מקרי. מתוך 888 מיליון השקלים, שהוגדרו באופן כללי כ"השלמת תקצוב בגין הגידול הטבעי במערכת החינוך", 110 מיליון שקל נועדו לישיבות שמעודדות גיוס לצה"ל, 17 מיליון ל"תרבות יהודית", 15 מיליון לחינוך יהודי בתפוצות, 1.4 מיליון לחינוך תורני ו–78 מיליון לחינוך התיישבותי. סלומינסקי ידע היטב מדוע הוא מונע דיון.

בשבוע שעבר נערך דיון בעתירתה של ח"כ סתיו שפיר (העבודה) נגד ועדת הכספים ומשרד האוצר. בית המשפט קרא לממשלה ולשפיר לגבש נוהל להעברות התקציביות והשינויים המוגשים לוועדת הכספים. יש לקוות שהנוהל החדש יאפשר שקיפות אמיתית. הציבור לא צריך לסמוך על סלומינסקי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ