טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מה הם מסתירים?

תגובות

ועדת השרים לחקיקה היא מהוועדות החשובות בממשלה. אל שולחנה מובאות כל הצעות החוק, הפרטיות והממשלתיות, והיא זו שקובעת אלו מהן יזכו לתמיכת הממשלה, ולאלו תתנגד. למעשה, בכוחה של ועדה לחרוץ את גורלו של חוק: אם היא מתנגדת לחוק מסוים, מובטח שהרוב האוטומטי של הקואליציה יפיל אותו. אך למרות חשיבותה הרבה, פעילות הוועדה מתנהלת במחשכים. לא מנוהל בה פרוטוקול מפורט ולא מתקיים רישום של הצבעות. לא ניתן לדעת מי משרי הממשלה תמך או התנגד להצעת חוק, ומה היו נימוקיו. הדבר היחיד שמתפרסם הוא החלטה סופית, המוגדרת כ"החלטת ממשלה".

שרת המשפטים, ציפי לבני, ביקשה עם מינויה להחיל שקיפות על דיוני הוועדה ואופן ההצבעה בה. היא נענתה על ידי מזכירות הממשלה, כי שקיפות כזאת אינה יכולה להיקבע בחקיקה אלא בשינוי תקנון עבודת הממשלה. מאז חלפה יותר משנה, ודבר לא נעשה. עמותת "הצלחה", שפנתה לממשלה כדי לברר מה עלה בגורל השינויים הללו, נענתה על ידי היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, עו"ד שלומית פרגו־ברנע, ש"סוגיית פרסום אופן הצבעת השרים לענייני חקיקה נדונה מספר פעמים בפורומים שונים, וההחלטה נותרה כשהיתה". לטענתה, ועדת השרים עצמה דחתה שתי הצעות חוק בעניין (של ניצן הורוביץ ואורית סטרוק), ולכן אין כוונה להעלות שוב את ההצעה. זאת למרות שבחוות דעת שפירסמה לפני שנה כתבה פרגו־ברנע, שהסמכות לשינוי המדיניות נתונה בידי הממשלה בלבד.

על תהליך החקיקה להיות גלוי ושקוף. החבאתו מהציבור פוגעת בדמוקרטיה, והופכת את ועדת החקיקה למגרש פוליטי, שלקבוצות לחץ ובעלי אינטרסים גישה נוחה אליו. כך הצעות חוק ראויות נופלות מטעמים שאינם קשורים לטובת הציבור.

השערורייה שהתחוללה השבוע בוועדת הכספים, כשיו"ר הוועדה ניסן סלומינסקי הביא לאישור תוספת של 888 מיליון שקלים למשרד החינוך מבלי שחברי הוועדה ידעו בכלל על מה הם מצביעים, מחזקת את הרושם שתהליך קבלת ההחלטות מחייב פיקוח, ששקיפות היא התנאי הראשון לו. עמדתו של ראש הממשלה נגד השקיפות מחייבת את המשך המאבק הציבורי למען החלתה. תפקידם של חברי האופוזיציה והשרים "המתונים" בממשלה, כמו שרי "יש עתיד", הוא לחשוף בפני הציבור את מה שחשוב כל כך לראש הממשלה להסתיר.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות