מסקנות בריאות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

הבשורה האמיתית שעולה ממסקנות ועדת גרמן לחיזוק המערכת הרפואית הציבורית היא דווקא הצעד שהוחלט שלא לעשותו. ועדת גרמן החליטה שלא להכניס שירותי בריאות פרטיים לתוך בתי החולים הציבוריים, מתוך הכרה בכך שייעודם הוא להעניק שירות שווה באיכותו לכלל הציבור, ללא הבדל דת, גזע, מין ומצב כלכלי.

ועדת גרמן הוקמה למעשה למען מטרה אחת: הכנסת שר"פ לבתי החולים הציבוריים לבקשת מנהליהם, שראו במשך שנים את השר"פ משגשג בהדסה בירושלים, ורצו גם הם במקורות הכנסה נוספים פרט לקופה הציבורית המדולדלת. הטוענים בעד השר"פ גרסו כי בלעדיו הרופאים הבכירים יברחו מהמערכת הציבורית, והחולים העניים ייוותרו ללא טיפול.

התמוטטות בית החולים הדסה, וחשיפת הנורמות הבעייתיות של ניצול תשתיות ציבוריות לצורך גריפת רווחים אישיים, כפי שהתגלו בפרשת הרופאים באיכילוב, הראו את הסכנה שבהפרטת שירות כה חיוני כמו בריאות. המקרה של הדסה הוכיח שהשר"פ אינו רק קלקול מוסרי שמגדיל את האי־שוויון, אלא גם מתכון לכישלון כלכלי, שבמחירו צריכים לשאת בסופו של דבר המדינה ומשלמי המסים.

יש לברך את הוועדה על כך שהעדיפה את טובת הציבור הרחב, בעיקר בני השכבות ההחלשות, חסרי הלובי ויכולת ההשפעה, שלו היה השר"פ מוכנס למערכת הציבורית הם היו הראשונים להיפגע. אלו היו נדחקים לסוף התורים הארוכים מדי ממילא, שלקיצורם החליטה הוועדה להקצות סכום של 700 מיליון שקל בשנה. יש לברך גם את החלטת הוועדה להעביר לבתי החולים 300 מיליון שקלים לחיזוק תשתיות, הגדלת מספר הניתוחים וחיזוק חדרי המיון, המשרתים את כלל האוכלוסייה.

במערכת הבריאות יש עוד כשלים רבים לטיפול, ובראשם הגירעונות הכבדים של קופות החולים, שהוועדה הציעה להם פתרון חלקי בלבד. אולם קריאת הכיוון שלה, שהיא בגדר קבלת אחריות על מצב הרפואה הציבורית במדינת ישראל, חיובית לחולים ולמערכת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ