מאמר המערכת

רוחות החרם הבינלאומי נגד ההתנחלויות הולכות ומתגברות. שלשום פירסמו ממשלות ספרד ואיטליה הודעות אזהרה לאזרחיהן, שלא לעשות עסקים עם ההתנחלויות בגדה המערבית, ברמת הגולן ובמזרח ירושלים. שתי המדינות הודיעו, כי כל מי שינהל פעילות כלכלית עם ההתנחלויות יחשוף עצמו לשורה של סיכונים. בכך הצטרפו השתיים לעוד שלוש ממשלות אירופיות חשובות, צרפת, גרמניה ובריטניה, שכבר פירסמו אזהרות דומות.

הודעת חמש המדינות הללו עשויה להפוך בקרוב להחלטה כלל־אירופית. מוסדות האיחוד האירופי דנים עכשיו בפרסום הודעה דומה מטעם 28 המדינות החברות בארגון, והודעת חמש המדינות תאיץ מן הסתם את הדיון הזה. לא בכדי אמר שלשום שגריר האיחוד האירופי בישראל לארס פאבורג־אנדרסן, כי "ההחלטות הללו מעידות על כך, שמדינות האיחוד האירופי מאבדות את הסבלנות לנוכח העובדה שדאגתן לא זוכה להתייחסות מצד ישראל".

אירופה נוקטת בינתיים צעדים מדודים מאוד. בעוד מועצת אירופה קיבלה בשבוע שעבר החלטה נחרצת להחרים כל תוצרת שמגיעה מחצי האי קרים ומסווסטופול הכבושות, מסתפקים מוסדות האיחוד האירופי, לפי שעה, רק בהודעות אזהרה לגבי ההתנחלויות. אבל הרוח הנושבת מאירופה ברורה. ישראל לא יכולה להתעלם ממנה. חרם כלכלי אירופי על כל פעילות כלכלית שמקורה בשטחים הכבושים יפגע קשות במשק הישראלי, שכמעט כולו מושקע במישרין או בעקיפין במפעל ההתנחלויות.

העולם אכן מתחיל לאבד את סבלנותו, כדברי השגריר האירופי. הסטטוס קוו בשטחים, שהוא כבר בעל מאפיינים של משטר אפרטהייד, הוא בלתי נסבל בעיניו והוא לא יעמוד מנגד לאורך ימים. אחרי הניסיון להתניע עוד תהליך מדיני, שלישראל יש חלק מרכזי בריסוקו, ייאלצו אירופה, ארה"ב ומדינות ידידות אחרות, לנקוט צעדים של ממש נגד ישראל העומדת בסרבנותה. אין סיכוי שבמאה ה–21 יקבל העולם עוד 47 שנות כיבוש, נישול ורמיסת זכויות של עם שלם.

אזהרת חמש המדינות לאזרחיהן צריכה להפוך לפיכך לאזהרה חמורה עוד יותר לממשלת ישראל: אם זו לא תמהר לנקוט צעדים של ממש לסיום הכיבוש, ישלמו כל אזרחי ישראל את המחיר, והוא עלול להיות כבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ