עוד הפסד לחילונים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"ארץ־ישראל בלי שבת לא תיבנה, אלא תיחרב, וכל עמלכם יהיה לתוהו. עם ישראל לא יוותר לעולם על השבת, שהיא לא רק יסוד קיומו הישראלי, אלא גם יסוד קיומו האנושי. בלי שבת אין צלם א־להים ואין צלם אנוש בעולם". את הדברים הללו, שכתב חיים נחמן ביאליק ב–1933, ציטט שר הפנים, גדעון סער, שהודיע אתמול כי החליט לא לאשר את חוק העזר העירוני של עיריית תל אביב, המבקש לאפשר להפעיל מרכולים ופיצוציות בשבת.

כזכור, בעקבות פסיקת בג"ץ ממאי 2013 ביקשה עיריית תל אביב לאשר תיקון לחוק העזר, שמטרתו לעגן את המצב הקיים בעיר, ולפיו מרכולים ופיצוציות פועלים גם בשבת. סער דחה תיקון זה, אך אישר להפעיל בשבת את המתחמים המסחריים בנמל תל אביב, במתחם התחנה ביפו ובנמל יפו.

הבחירה של סער לצטט את ביאליק אינה מקרית. שר הפנים טען אמנם, שחוק העזר פוגע גם בערכים דמוקרטיים מאחר ש"השמירה על צביון השבת אינה עניין דתי בלבד, אלא לא פחות מכך עניין תרבותי, לאומי וחברתי". אלא שבדברי ההסבר ניכרת השפעה חזקה של הדת. סער הסביר, ש"עקרון יום המנוחה השבועי הינו עקרון יסוד במדינתנו... מתנת העם היהודי לאנושות כולה"; "שמירת צביון יום השבת וייחודו... מהווה אינטרס חשוב במעלה לציבור הישראלי ככלל ולציבור היהודי בפרט במדינתו". סער אף השתמש בקלישאה המוכרת, ולפיה "יש למצוא את האיזון הראוי בין הזכויות המתנגשות".

ואולם יש להעמיד במבחן ממשי את דבריו אלה: אם אזרחים דתיים אינם מעוניינים לעבוד בשבת, איש אינו מאלץ אותם לעשות כן. למה דווקא הציבור החילוני, הנאלץ לספוג איסורים והגבלות בחוק בשם הדת, אמור להיות זה שמקריב את החופש שלו למען אותו "איזון" קדוש?

ההחלטה של סער פורסמה במקביל להחלטת ועדת השרים לענייני חקיקה, להתנגד לחוק המאפשר לרשויות המקומיות להפעיל תחבורה ציבורית בשבת. החוק, שיזם חבר הכנסת ניצן הורוביץ (מרצ), נפל לאחר שיו"ר הוועדה, שרת המשפטים ציפי לבני, החליטה לא להשתתף בהצבעה משום ש"החוק גורף ואינו מידתי".

שתי ההחלטות קשורות זו בזו: במקום לחתור לביסוס של מדינה ליברלית, המאפשרת לכל אדם חופש דת וחופש מדת, ישראל הולכת ונהפכת למדינה הכפופה לתכתיבי הדת וההלכה.

צילום: אייל טואג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ