מסר, לא מלחמה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

מבצע "צוק איתן" נועד להעביר לחמאס מסר חד וברור: ישראל לא תסבול התקפות טילים על שטחה. ואולם, החשש הוא שהמסר יתפתח למלחמה רחבת היקף, שאת תוצאותיה אין לחזות מראש. אתמול החליט הקבינט לגייס עשרות אלפי חיילי מילואים, לאחר שעשרות רקטות נורו לעבר שטח ישראל, ולפחות 20 פלסטינים נהרגו בתקיפות צה"ל. הדינמיקה הקבועה שוב פעלה: העברת מסרים מדיניים דרך מצרים וארה"ב, תקיפות בודדות, ועכשיו מבצע רחב יותר.

המחלוקת בקבינט הביטחוני בין שוחרי "היד החזקה", המענישה והנוקמת, לבין תומכי הזהירות והאיפוק מעידה גם היא על כך, שראש הממשלה מכיר במגבלותיו של מבצע צבאי ובהשלכותיו המדיניות והכלכליות. בכך באה לביטוי ההכרה, שמאזן ההרתעה בין ישראל לחמאס, על אף ההבדלים הגדולים ביכולות הצבאיות, מכתיב את ממדי התגובה הישראלית.

הכרה זאת עמדה במשך תקופה ארוכה בבסיס ההבנות הלא רשמיות בין ישראל לחמאס, כאשר ישראל הסכימה להטיל על הארגון את האחריות לשקט ברצועה ותבעה ממנו ליישם אחריות זאת. ואכן, חמאס נמנע עד לאחרונה מליטול חלק במתקפת הטילים, ואף פעל לסכל שיגור טילים על ידי ארגונים שאינם נתונים למרותו.

ישראל מבינה, שגם אחרי מבצע "צוק איתן" חמאס ימשיך להיות הכוח הדומיננטי ברצועה, ועל כן נמנעה מלכלול את "ריסוק תשתית הטרור" — שם קוד למיטוט הנהגת חמאס — בין מטרות המבצע. מנגד, הלחץ הציבורי שמוטל על הממשלה, וסבלם של תושבי הדרום שכולל פגיעות בבתיהם, השבתת הלימודים וסגירת עסקים, מפתים לפעול בעוצמה רבה ובהיקף רחב. זהו פיתוי שנשען על אשליית התפישה הקוראת "לסיים עם זה אחת ולתמיד" — תפישה שנכשלה פעם אחר פעם במבצעים קודמים.

בין שני קצוות אלה נדרש ראש הממשלה לתמרן בזהירות, גם אם שר החוץ אביגדור ליברמן נושף בעורפו והשר נפתלי בנט מציג אותו כהססן. במצב שבו לא מתקיים מו"מ מדיני, וכאשר הגדה סוערת ומאיימת לפתוח באינתיפאדה חדשה, איפוק צבאי איננו סימן לחולשה אלא ביטוי להבנת נפיצות הנסיבות. אלה הן הנסיבות שבהן הפוליטיקאי צריך לפנות מקום למדינאי ולדאוג לכך, שישראל לא תיגרר למקומות שאליהם לא התכוונה כלל להגיע.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ