ההכרעה של לפיד

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

יו"ר האופוזיציה, חבר הכנסת יצחק הרצוג, נשאל אתמול, מה היה עושה אילו היה ראש הממשלה. "הייתי עושה כל מה שצריך כדי למנוע את הירי הבלתי נסבל על יישובי הדרום וישראל", השיב, "והייתי נוסע לרמאללה כדי לקדם הסכם עם הפלסטינים". הרצוג שילב צורך בפתרון טקטי לעניין אקוטי עם אסטרטגיה שנועדה למנוע קרבות בעתיד והיא חיונית 
לעתיד ישראל.

בראיון שנתן נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, לעקיבא אלדר לקראת "ועידת ישראל לשלום" הוא אמר, שהסכמתו להמשיך את המשא ומתן לתשעה חודשים נוספים מותנית בכך שישראל תקיים את הבטחתה מהסבב הקודם, לשחרר את המנה הרביעית של האסירים, ותסכים לכך שבשלושת החודשים הראשונים של המו"מ יהיה הדיון בגבולות, ולא תהיה בנייה נוספת בהתנחלויות.

שר האוצר, יאיר לפיד, אמר בנאומו בכנס הרצליה לפני כחודש, שעל ישראל לשרטט את גבולותיה, להפסיק את הבנייה, למעט בגושים הגדולים, ולחדש את המו"מ עם הרשות. ראש הממשלה דחה את הרעיונות של לפיד בזלזול. הם מבטאים חוסר ניסיון, אמר. איך אפשר "לתת" לפלסטינים גבולות בלי לקבל תמורה, שאל. אלא שלפיד צדק, ובנימין נתניהו טעה, או העדיף לעצור כל התקדמות. ההסכם, אם וכאשר ייחתם, יכלול עניינים רבים, ושום הצעה או סיכום בנושא אחד לא יהיו מעשיים, זולת אם ייחתם הסכם הכולל את כל העניינים.

קשה להאמין, שממשלת ישראל והרשות הפלסטינית נשאו ונתנו במשך תשעה חודשים בלי לדון על גבולות. הדרישה של עבאס, שזה יהיה הנושא שיידון תחילה בעת חידוש המו"מ, מוצדקת, ולפי לפיד היא גם אינטרס ישראלי. עבאס ולפיד גם רואים ביוזמת השלום הערבית מ-2002 בסיס להסכם בין ישראל לפלסטינים. הסיבה שאין מו"מ היא ברורה: ראש הממשלה אינו מאמין בדברים שאמר בנאום בר אילן, או אינו מסוגל להתגבר על הגורמים הימניים הקיצוניים בממשלתו ואינו מסוגל להנהיג.

זה הרגע להרכיב ממשלה מגורמים המסוגלים להנהיג את ישראל על פי מתווה בר אילן של נתניהו והאסטרטגיה שהציבו לפיד והרצוג. נתניהו יכול להרכיב ממשלה בלי הבית היהודי ובלי חברי כנסת מהליכוד וישראל ביתנו, הרוצים להמשיך לייצג את המתנחלים. לפיד חייב להעמיד את ראש הממשלה מול החלטה: אתו בדרך שהתווה בנאום הרצליה, או בלעדיו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ