לחפש את הפסקת האש

מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מערכת

כמו במבצעים קודמים שבהם התעמתו צה"ל וחמאס, גם במבצע "צוק איתן" עושים מדינאים ופרשנים שימוש במספרים כדי לשרטט את מאזן הכוחות. לאחר חמישה ימי מבצע יש לשאול מה המשמעות של המספרים הללו. האם זה באמת משנה בכמה מטרות פגע צה"ל ברצועת עזה? האם יש משמעות למספר הטילים שירה חמאס עד כה? רק לנתון אחד יש משמעות מצמררת, והוא מספר ההרוגים. ישראל יכולה לציין בסיפוק שעד כה טילי חמאס הסבו לה נזק ברכוש בלבד, בעוד שבעזה מספר ההרוגים עבר את המאה הראשונה. רבים מהם אזרחים חפים מפשע, ילדים ונשים, שמצאו את מותם כתוצאה מ"נזק סביבתי", אשר לא ברור אם נעשה די כדי למנוע אותו, ומתעוררת השאלה אם אינו חלק מצעדי ענישה.

מקבלי ההחלטות בישראל, ובראשם ראש הממשלה, עדיין מתקשים להגדיר את מטרות המבצע. "התקיפה תימשך עד שיהיה שקט" טוען בנימין נתניהו. לשר החוץ, אביגדור ליברמן, יש הצעה מרחיקת לכת משלו, "ללכת עד הסוף", כלומר לחזור ולשלוט ברצועת עזה. אחרים מציעים רעיונות כמו כיבוש הרצועה, העברת השליטה בה למחמוד עבאס, והקמת צבא פלסטיני על פי הדגם של צד"ל בדרום לבנון. הפתרונות הללו דמיוניים ותוצאותיהם יביאו לנזק גדול יותר.

מבצע "עמוד ענן" הוליד שקט למשך שנה וחצי. תקופת שקט ארוכה יותר הניב מבצע "עופרת יצוקה". בשניהם נעשה ניסיון "ללכת עד הסוף", שהבהיר פעם אחר פעם כי אפשר להגיע להבנות עם חמאס. חמאס מכיר בכך שטילים לא יחסלו את מדינת ישראל, וגם בישראל כבר קיימת ההכרה בכך ש"חיסול תשתית הטרור" היא סיסמה נאה שאינה בת ביצוע.

בהיעדר תהליך מדיני, ממילא נאלצת ישראל להישען על הבנות והסדרים חלקיים שאינם מבטיחים פתרונות מוחלטים, אבל מאפשרים תקופות של חיים סדירים. זהו סוג ההבנות שעל ישראל לאתר עכשיו מול חמאס והרשות הפלסטינית. ישראל יכולה להמתין עד שדעת הקהל בעולם ובארצות ערב תתחיל לגעוש. היא גם יכולה לצפות לכך, שכמו בכמה מבצעים קודמים, הפתעות טרגיות, בצד הישראלי או הפלסטיני, יחוללו תפניות אסטרטגיות. ישראל הראתה שביכולתה ליירט את טילי חמאס ולגרום נזק כבד לעזה. זו העת לתת למתווכים להשיג הפסקת אש ולהניח את התשתית לתקופת שקט ארוכה נוספת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ