נתניהו, אל תיגרר

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ראוי לשבחים על מנהיגותו במבצע “צוק איתן”. נתניהו שותף באחריות להידרדרות שהובילה את ישראל לעימות נרחב עם החמאס. אבל מרגע שהחל המבצע הצבאי, הוא פעל בשיקול דעת, דאג לתמיכה בינלאומית בישראל, והדף את הקריאות חסרות האחריות של שותפיו הפוליטיים מהימין להסלמה, לכיבוש רצועת עזה ול"הליכה עד הסוף".

נתניהו קבע מלכתחילה יעד מתון למבצע: החזרת השקט לעורף הישראלי ופגיעה בחמאס. הוא נמנע מהצהרות רהב חסרות כיסוי ותיאם את מהלכיו עם ארצות הברית ומצרים. עד כה לא נחשפו סדקים בעבודתו עם שר הביטחון משה יעלון ועם הרמטכ“ל וראשי קהילת המודיעין. נראה שנתניהו חושש ממהדורה חדשה של דו”ח גולדסטון, ובימים האחרונים פחת מספר ההרוגים האזרחים בעזה.

נתניהו צדק בקבלת ההצעה המצרית להפסקת אש משלשום. אחרי שחמאס דחה אותה ושיגר מטחי רקטות לכל רחבי ישראל, ראש הממשלה הורה להעצים את תקיפות צה"ל, אך בנאומו לציבור הבהיר שהדרך המדינית עדיפה בעיניו ושמטרתו היא הפסקת אש ולא "סדר חדש באיזור".

אך האתגר העיקרי שעמו התמודד נתניהו בימי המבצע היו שותפיו הפוליטיים במפלגתו ובסיעות הימין בקואליציה. במקום שיתנו לו גיבוי, השרים נפתלי בנט ואביגדור ליברמן, כמו גם שורת פוליטיקאים מהליכוד, תקפו את ראש הממשלה, בזמן שקראו להסלמה מרחיקת לכת בפעילות הצבאית. ליברמן כינס אתמול מסיבת עיתונאים כדי להצדיק את הצבעתו בקבינט נגד הפסקת האש, ולהטיף להסלמה.

בנט וליברמן מנהלים את הקרב ביניהם על הנהגת הימין על חשבון ביטחונם של אזרחי ישראל ושלומם של חיילי צה“ל. נתניהו כינה אותם בצדק ”רעשי רקע" ופיטר, גם אם באיחור מצער, את סגן שר הביטחון דני דנון - מהדוברים הבוטים של הימין הקיצוני. החשש לשלמות הקואליציה מרתיע, מן הסתם, את נתניהו משיגור מכתב פיטורים גם לבנט וליברמן.

נתניהו צריך לדבוק בקו שהוביל מתחילת המבצע הצבאי, ולחתור בהקדם להפסקת אש ולחידוש ההבנות עם החמאס - תוך שחרור אסירים שנעצרו בגדה המערבית, ואין נגדם ראיות למעורבות בטרור, והקלת תשלום המשכורות לעובדי הציבור ומעבר הסחורות לעזה. לישראל יש רק אינטרס אחד בעזה - שמירת השקט לאורך זמן. לשם צריך לחתור נתניהו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ