להגביל את הפעולה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

על אף מאמצי התיווך הבין אזוריים, ודיווחים על הבשלת המגעים להפסקת אש, מבצע "צוק איתן" נכנס ליומו ה-11, כשצה״ל התחיל לפעול קרקעית ברצועת עזה. פעילות זאת החלה לאחר שחמאס דחה ביום שלישי את היוזמה המצרית, חידש בתום הפסקת האש ההומניטארית את ירי הרקטות לעבר ישראל, ודחה יוזמה נוספת להפסקת אש.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע אתמול בערב על החלטתו לפגוע במנהרות החמאס, כשהכוונה היא לפעול באופן מוגבל. עם זאת, הירי הבלתי פוסק לעבר ערי ישראל, הניסיון להוציא לפועל פיגוע רב נפגעים בקיבוץ סופה אתמול בבוקר, המשבר החדש שאליו נקלעו מאמצי הגישור ושרים הששים אלי קרב דוגמת נפתלי בנט ואביגדור ליברמן - כל אלה עלולים לדחוק את הממשלה למבצע קרקעי נרחב שתוצאותיו טראגיות.  

אסור שהתסכול מסרבנות החמאס יתורגם להרג המוני של חפים מפשע. עד כה גבה המבצע את חייהם של 240 פלסטינים, ביניהם נשים וילדים. על פי הערכות שונות, משקלם של "הבלתי מעורבים" עומד על כ-50%-70% מכלל ההרוגים. מספרים אלו מעידים על כך שהרג "אזרחים לא מעורבים" מאש צה"ל אינו חריג.

מדאיג במיוחד מספרם הגדול של הילדים ההרוגים. אתמול בערב נהרגו ארבעה ילדים מתקיפות חיל האוויר בעזה - שלושה בני משפחה אחת מהעיר עזה, וילדה בת 4 מחאן יונס - יום לאחר התקרית הקשה על חוף הים בעזה, בה מתו ארבעה ילדים מהפצצת חיל הים.

ישראל מתגאה בכך שלהבדיל מחמאס, שמבצע פשעי מלחמה בעודו יורה על אוכלוסייה אזרחית, היא אינה מכוונת אש במזיד כלפי אזרחים וילדים. מספרי ההרוגים שהתפרסמו עד כה, ויעדי ההפצצות, שאת חלקם ניתן לזהות כמטרות אזרחיות מובהקות, מעלים חשש כי צה"ל מפר אמנות בינלאומיות ודיני מלחמה במבצע הנוכחי. באחריות הדרגים המדיניים, המשפטיים והצבאיים לשים לכך קץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ