נדיבות לאחר לחימה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

הפעולה הקרקעית של צה״ל ברצועת עזה, המהווה שלב שני במבצע ״צוק איתן״, הביאה עד כה להישגים מסוימים, אך במחיר נפגעים לכוחות וזינוק במספר ההרוגים הפלסטינים. אם מישהו השלה את עצמו, שפעולה קרקעית תהיה מהירה, קלה וזולה, הרי שהמציאות התגלתה בתוך שעות כמרה יותר.

ניתן להבין את המאמץ לאיתור מנהרות התקיפה של חמאס, שנחפרו מתחת לגדר הגבול, פגעו בריבונות שטחה של ישראל ונועדו לפיגועים נגד יישובים אזרחיים וכוחות צבא. חשיפה והריסה של תריסר מנהרות ויותר מקהות את החוד ההתקפי של חמאס. פעולה זו חיובית וחיונית, אך טמון בה סיכון להסלמה נוספת.

בה בעת נמשכת התקדמות צה״ל בתוך הרצועה, לכיוון שטחים עירוניים צפופים, כדי להגיע לרקטות מוטמנות שטווחן מגיע למרכז הארץ. ואולם, כדי להימנע מפגיעה באוכלוסייה האזרחית המתגוררת באזורים אלה, מדרבן אותה צה״ל להיעקר מביתה ולנוע דרומה, מה שמחריף את הבעיה ההומניטרית בעזה.

עד כה נהרגו מעל 300 פלסטינים במסגרת "צוק איתן", מתוכם 60 הרוגים מאז הכניסה הקרקעית של צה"ל. אלפים אחרים עקרו מבתיהם ונמלטו צפונה. העובדה שהקהילה הבינלאומית עדיין לא מפעילה לחץ משמעותי, אין פירושה מתן תעודת הכשר להרג סיטוני של אזרחים. גם את הקריצה המצרית וההנהון האמריקאי אין לפרש כהיתר בלתי מוגבל בזמן לכבוש את עזה. מרגע שישראל נכנסה לעזה, היא אחראית ישירה גם על ההיבטים ההומניטריים.

גיבורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, וינסטון צ׳רצ׳יל, המליץ לאחר מלחמת העולם השנייה וכניעת אויבותיה של בריטניה, ״בניצחון — נדיבות״. למרות התסכול הגובר מהמשך המערכה, ישראל צריכה לחתור להפסקת אש, כשהיא מעניקה לחמאס הישג בתחום שיפור רווחת האוכלוסייה, פרנסתה וחופש התנועה. הסכם טוב ועמיד מוכרח לשקף מפגש אינטרסים בין הצדדים. הסכם כזה צריך להביא בחשבון בעיקר את המצוקה הקשה שבה חיים 1.8 מיליון בני אדם שנים ארוכות, שאיפשרה את התגברות כוחו של חמאס. פתרון נדיב למצוקות היום־יום של העזתים יקהה את התסכול כלפי ישראל, יאפשר להם להתקיים בכבוד ועשוי למנוע סבב אלים דומה בעתיד הקרוב.

זו עת למנהיגות שקולה ומתונה, נדיבה ואחראית, המבינה שאין סתירה בין רווחת הישראלים לזו של העזתים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ