שלב הדיפלומטיה

מאמר מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר מערכת

הפסקת האש הקצרה, שנכנסה אתמול (שבת) לתוקף, העניקה פסק זמן חיוני לישראל ולעזה — לא רק כדי להירגע מעט מן הטילים וההפצצות, לאסוף את הגוויות ולטפל בצרכים חיוניים; היא הזכירה לשני הצדדים עד כמה חשוב למצוא דרך להאריכה ולהופכה למצב של קבע.

ישראל איבדה 40 קצינים וחיילים ושלושה אזרחים, מניין ההרוגים בעזה מגיע לכ–900 בני אדם, רובם אזרחים חפים מפשע. ההרס בעזה עצום ותחושת חוסר הביטחון בישראל הפכה לחלק בלתי נפרד מן המציאות. בימים האחרונים התברר גם, כי המלחמה בעזה גולשת לגדה ולמזרח ירושלים, והיא עלולה להצית התקוממות רבת היקף.

ישראל אינה חותרת לכבוש את עזה או להישאר בה למשך תקופה ארוכה. מטרותיה, לפחות על פי הצהרותיו של ראש הממשלה, נותרו מוגבלות: הרס מנהרות התקיפה ומניעת ירי הטילים. המטרה הראשונה עומדת כנראה לפני מילויה. היעד השני עדיין רחוק וכנראה לא יוכל להתגשם במסגרת המהלך הצבאי הנוכחי.

על הרקע הזה, אין מנוס מלקבוע, כי המלחמה הזאת חייבת לעבור מן השטח אל שולחן הדיונים, כאשר "תמונת הניצחון" תצטרך להסתפק בעצם השגתה של רגיעה ארוכת טווח ובהרס מנהרות התקיפה. בהיעדר תהליך מדיני כולל, אשר יביא להסכם שלום בין ישראל לפלסטינים, זהו הישג לא מבוטל.

המאמצים הדיפלומטיים שעליהם מנצח שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי, נועדו, אכן, להשיג את האפשרי בנסיבות הקיימות. לא ניצחון מדיני גורף לאחד הצדדים אלא הפסקת אש מוגדרת, מוסכמת ויעילה. כדי לממש זאת תצטרך ישראל לרכך את עמדתה ביחס לסגר המוטל על עזה. אם תעשה זאת, לא יהיה בכך משום ויתור לחמאס, אלא שיקום צינור החמצן שיאפשר לכמיליון ושמונה מאות אלף אזרחיה של עזה לחיות את חייהם בכבוד.

ישראל, שתמיד טענה כי אין לה מלחמה עם אזרחי עזה, אינה רשאית להפוך את הסגר הברוטלי, אשר לא הוכיח את עצמו, לנשק מדיני. גם פתיחת מעבר רפיח, שנתון לשליטתה של מצרים, צריכה להיות מוסכמת. אפשר לקבוע תנאים וסייגים להסרת הסגר ולפתיחת המעבר, אבל את העיקרון צריך לקבוע עכשיו, על מנת לצייד את המתווכים בכלי חיוני במאמציהם להוציא את צה"ל מעזה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ