ה"ערכים" של בר אילן

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

המקארתיזם הפושט בישראל בשבועות האחרונים עלה כיתה, ועכשיו הוא מלחך גם את האקדמיה. כמה מילות הקדמה כלליות להודעה מינהלתית, שכתב מרצה למשפטים באוניברסיטת בר אילן, עוררו סערה, דרישה להתנצלות וגינוי רשמי. אור קשתי דיווח אתמול ב"הארץ", כי המרצה, פרופ' חנוך שינמן, כתב לתלמידיו, שהוא מקווה שההודעה (על מועד בחינה) "מוצאת אתכם במקום בטוח, ושאתם, משפחותיכם והקרובים לכם אינם בין מאות האנשים שנהרגו, האלפים שנפצעו או עשרות האלפים שבתיהם נהרסו".

ההתייחסות לקורבנות המלחמה בלי הבחנה בין השתייכותם הלאומית הביאה סטודנטים להתלונן על "פגיעה ברגשותיהם" ואת דיקאן הפקולטה, פרופ' שחר ליפשיץ, לפרסם הודעת גינוי. הדיקאן הצדיק את תלונות הסטודנטים וכתב כי הזדעזע מדברי עמיתו, הגדיר את מכתבו "פוגעני", והבטיח שהנושא "יטופל בחומרה הראויה". פרופ' ליפשיץ גם דרש מהמרצה לפרסם התנצלות פומבית וקבע, כי דבריו "מנוגדים לערכי האוניברסיטה והפקולטה למשפטים".

קשה לדעת, על אילו "ערכים" מתבסס הדיקאן ליפשיץ בהודעתו. הומניות וחמלה אנושית הן בוודאי לא שניים מהם. הערכים האמיתיים העולים ממכתב הדיקאן הם דווקא לאומנות ואטימות לב. במקום לשבח את ההתבטאות ההומנית של המרצה ולתת ערך חינוכי לסטודנטים, נהפכה הודעתו — שהעזה לכרוך ביחד את כל קורבנות המלחמה, בלי הפרדה בין דם לדם ואף בלי להביע עמדה ביחס למלחמה — לעוד יעד בציד המכשפות המתחולל במדינה וחודר גם לאקדמיה. ראשי האוניברסיטאות בתל אביב ובבאר שבע כבר פירסמו קודם לכן אזהרות מפני "התבטאויות קיצוניות ובלתי הולמות" של עובדיהן ברשת. כעת מתברר, שגם התבטאות המתייחסת לכל קורבנות המלחמה כבני אדם נחשבת קיצונית ובלתי הולמת.

לא ברור על מה בדיוק נדרש פרופ' שינמן להתנצל. צריכה להתנצל עכשיו האוניברסיטה שלו, המנסה לדרוס כל התבטאות אשר חורגת מהקו שהיא מכתיבה, תוך כדי התחשבות בגחמות לאומניות של תלמידיה והתרפסות לפניהן. במקום לנזוף בפרופ' שינמן היה על פרופ' ליפשיץ להגן עליו ועל הערכים שניסה להנחיל לתלמידיו. פרופ' שינמן כתב הודעה אנושית ותמימה. אם זה נחשב לעוון באוניברסיטת בר אילן — ספק רב, אם הערך של חופש הביטוי מתקיים בה בכלל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ