ליקויים מדאיגים בצבא

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

הלחימה הנמשכת בעזה חושפת ליקויים מדאיגים בצה"ל, בהתכוננות למערכה ובאופן ניהולה. בעוד החיילים והמפקדים בשטח מסכנים את חייהם ואף מקריבים את עצמם כדי להגן על המדינה, נראה שצמרת הצבא, בהנהגת הרמטכ"ל בני גנץ, התרגלה לראות בבקשות לתוספת משאבים פתרון לכל בעיה, ולהפעיל עוצמת אש גדולה כדי לממש תוכניות מבצעיות שבלוניות וצפויות מראש. בהכנות למלחמה מול אויב נחוש ודל תקציב כחמאס, שמפקדיו הצבאיים פיתחו מענה לעליונות האווירית ולמודיעין המפותח של ישראל, צה"ל נמנע מתחבולות והפתעות, ונשען בעיקר על חיל האוויר, תוך שהוא מזניח את כוחות היבשה והיחידות המיוחדות.

המחדל בהתמודדות עם איום המנהרות בולט במיוחד. אמ"ן טוען שידע על נתיבי התקיפה שחמאס כרה מעזה לישראל, והתריע עליהם בפני הדרג המדיני. אבל תפקיד הצבא לא מסתכם במשלוח תזכירים והקרנת מצגות. עליו לפתח מענה מבצעי ולהתאמן לקראתו. זה לא נעשה, והתוצאה היתה אילתורים שמאריכים את הלחימה וגובים קורבנות בקרב חיילי צה"ל והאזרחים הפלסטינים.

המודיעין כשל בגילוי מערכת הפיקוד והשליטה של חמאס, ובאיתור המסתור של מפקדיו. בכירי צה"ל מתפארים מהימים הראשונים של "צוק איתן" בהישגים אדירים, במכה אנושה לחמאס, בסימני שבירה של האויב. אבל מוחמד דף ואנשיו ממשיכים לשלוט בכוחותיהם, לשגר רקטות לישראל ולתקוף את כוחות צה"ל גם בשבוע הרביעי לקרבות.

בהעדר מודיעין איכותי ויצירתיות בתכנון המבצעי, בחר צה"ל בפתרון של "עופרת יצוקה" — ירי מסיבי לאזורים מאוכלסים, תוך פגיעה קשה באזרחים. מספר ההרוגים הפלסטינים הגיע ל–1,400, רובם המכריע אזרחים, מאות אלפים הפכו לפליטים, ובתים רבים נהרסו. למרות ההכשר המשפטי שהצבא מתכסה בו, קשה להשתכנע שנעשה מאמץ אמיתי לצמצום הפגיעה בחפים מפשע, לשמירת מוסר הלחימה והימנעות מהעמקת השנאה של השכנים, שניאלץ לחיות לצדם גם כשתיפסק האש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ