מאמר המערכת

ציד המכשפות של ארגוני השמאל והעמותות לשמירת זכויות האדם בישראל צובר תנופה נוספת בשוך מבצע "צוק איתן". השבוע הודיע ראש הרשות האחראית לשירות הלאומי האזרחי, שר־שלום ג'רבי, למנכ"ל ארגון "בצלם", חגי אלעד, כי החליט לבטל את הגדרת הארגון כ"גוף מפעיל", גוף היכול לקלוט את מתנדבי השירות. גילי כהן דיווחה אתמול באתר "הארץ", כי ג'רבי נימק את החלטתו בכך ש"בצלם" פועל נגד המדינה וצה"ל.

"אני חש חובה להפעיל את סמכותי ולהפסיק את הסיוע הניתן מהמדינה לארגון הפועל כנגדה וכנגד חייליה, המוסרים נפשם בגבורה עילאית למען הבטחת שלומם וביטחונם של כל אזרחי ישראל", כתב ג'רבי ל"בצלם".

אסור לשתוק לנוכח אמירה כזאת. ג'רבי אינו מופקד על הקביעה מי פועל למען המדינה ומי פועל נגדה, ומדבריו נראה כי גם אינו מבין מהי דמוקרטיה.

"בצלם" פועל כדי לחקור, לתעד ולפרסם הפרות של זכויות האדם בשטחי הכיבוש של ישראל. פעילותו חשובה ביותר בימים כתיקונם, ועל אחת כמה וכמה בימים של לחימה. "בצלם" מילא את התפקיד הזה בימי "צוק איתן", כשחקר ותיעד באמצעות תחקירני השטח שלו את מה שהתחולל בעזה. בזכותו קיבלה ישראל מידע חיוני, בדומה לעבר, שבו צה"ל השתמש במידע שסיפק לו הארגון.

"בצלם" אינו פועל נגד המדינה ולא נגד צבאה, להיפך: הוא מנסה לשמור על צלמם המוסרי, ובכך ממלא שליחות חשובה. תפקיד הארגון בולט במיוחד עכשיו, כשהעולם תובע לחקור חשדות לביצוע פשעי מלחמה בעזה. ישראל יכולה להשתמש גם בתחקירי "בצלם" כאמצעי להוכיח שהיא חוקרת את עצמה.

ההחלטה של ג'רבי היא שערורייתית, ומוטב שהשר לאזרחים ותיקים, אורי אורבך, הממונה על השירות הלאומי האזרחי, יפסול אותה. "בצלם" הוא אות כבוד למדינת ישראל, ומתנדבי השירות הלאומי הפועלים בו תורמים למדינת ישראל הרבה יותר ממתנדבי העמותה למניעת הפלות, "אפרת", למשל, ששירותם לא נפסל בידי ג'רבי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ