אסור לאבד את ארה"ב

מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מערכת

מבצע “צוק איתן” בעזה הביא את ממשלת ישראל לקרע גלוי ביחסיה עם הממשל האמריקאי. המתיחות בין ירושלים לוושינגטון איפיינה את תקופת כהונתם של נשיא ארצות הברית ברק אובמה וראש הממשלה בנימין נתניהו מראשיתה. אבל עד לשבועות האחרונים, המחלוקות העמוקות על המדיניות כלפי הפלסטינים ואיראן לא פגעו באינטרסים חיוניים של ישראל. האמריקאים הבהירו, שחילוקי הדעות הדיפלומטיים לא יערערו את מחויבותם האיתנה לביטחון ישראל ולשמירת כוחו של צה”ל.

ההבחנה הזאת התערערה בעקבות הלחימה בעזה, שהביאה את הממשל האמריקאי להודעה על החמרת הנהלים לאספקת נשק לצה"ל. אין ביטוי מובהק יותר למשבר ביחסים: הממשל מאיים לרסן את יכולתה הצבאית של ישראל, בתגובה להפעלת כוח מוגזמת שגרמה להרג אזרחים ולהרס רב. לפי הדיווח של ברק רביד (“הארץ”, 15.8), בוושינגטון הזדעזעו מאירועי “יום שישי השחור” ברפיח, שבו הנחית צה"ל מכת אש על העיר בתגובה לחטיפת הדר גולדין. לאירועי רפיח קדמה סדרת הדלפות, שהבליטו את המתיחות בין נתניהו לבכירי הממשל ובראשם הנשיא. האמריקאים החליטו לאותת לנתניהו שסבלנותם פקעה.

בשיטת הממשל הישראלית, ניהול היחסים עם ארה"ב נמצא באחריותו הישירה של ראש הממשלה. עליו להבטיח שהתמיכה החיונית לא תיפגע ושאמריקה תמשיך להעניק לישראל סיוע צבאי ומטרייה דיפלומטית. נתניהו מתח את החבל ביחסיו עם וושינגטון בסירובו למו"מ מהותי עם הפלסטינים, בביקורתו על שיחות הגרעין בין המעצמות לאיראן ובבחישתו בפוליטיקה האמריקאית, שבה התייצב לצד יריביו הרפובליקאים של הנשיא. בשחצנותו ניסה נתניהו לשכנע את דעת הקהל הישראלית שאובמה עוין וחלש, מדיניותו במזרח התיכון רופסת וישראל יכולה לסמוך על תומכיה בקונגרס כדי לעקוף את הממשל. כביטוי לזלזולו בממשל, נתניהו מינה לשגריר בוושינגטון את רון דרמר, המקורב לרפובליקאים ומנותק מהבית הלבן.

במבצע “צוק איתן” הגיעה יהירותו של נתניהו לשיאה, כשביקש עזרה אמריקאית בהשגת הפסקת אש ואז הציג את בכירי הממשל כטרדנים שהפריעו לישראל בניהול המלחמה. גישתו מסוכנת. נתניהו חייב להרגיע את העימות עם וושינגטון ולרכז מאמץ בשיקום היחסים עם אובמה, שיישאר בתפקידו עוד כשנתיים וחצי. התמיכה האמריקאית חיונית. אם תיפגע יאבד נתניהו גם את תמיכת הציבור, שהריע למנהיגותו בימי המלחמה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ