שוחד להתנחלויות

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

לשר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, יש דרכים עקלקלות להשיב "תשובה ציונית הולמת" למעשי רצח של יהודים על ידי פלסטינים. יעלון הבטיח למועצה האזורית גוש עציון, שהקימה את מאחז הדמה תקוע ה', כי בתמורה לפינויו תזכה המועצה בגמול נאות. השר הבטיח, בין היתר, לאשר את הקמתה של חווה חקלאית, "להלבין" את המאחז הוותיק והבלתי חוקי תקוע ד', ולאשר את בנייתן של 24 דירות ב"מבואות תקוע" (חיים לוינסון, "הארץ" אתמול).

הקמת המאחז תקוע ה', שמועצת גוש עציון יזמה כתגובה פרטית לרצח נפתלי פרנקל, גיל־עד שער ואיל יפרח, היתה מעשה בלתי חוקי. על פי החלטת היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, מועצות אזוריות מנועות מלממן פעילות מסוג זה; תקוע ה' הוקם על אדמות פרטיות של פלסטינים, בניגוד למדיניות הממשלה שאוסרת על הקמתם של מאחזים חדשים. יעלון, כשר שומר חוק וכמי שמקפיד על קיום המדיניות שהוא עצמו שותף לה, הורה לפני כשלושה שבועות להרוס את המאחז. אולם נראה כי גם שר הביטחון עצמו אינו מאמין ברצינות צעדיו ומדיניותו.

כך הופך יעלון משר בכיר בממשלה למין סוחר או מתווך נדל"ן, שתפקידו למצוא פרצות בחוק שיאפשרו את הלבנתם של מאחזים בלתי חוקיים; הוא מחלק אישורי בנייה כאילו ישראל השתחררה כבר מן הלחץ הבינלאומי שההתנחלויות מעמיסות עליה; הוא לועג להחלטת בג"ץ, שדחה את עתירת מתנחלי תקוע ה', ומבהיר לעבריינים לכאורה, שהפרת החוק משתלמת.

הקמת מאחזי פרא, הלבנת מאחזים — מונח שמושאל מן העגה העבריינית — "עיבוי התנחלויות", ועוד להטוטים שכל מטרתם להשתלט על עוד קרקעות בשטחים, תוקעים מסמרים יהודיים בשטחים הפלסטיניים, במטרה לבלום כל סיכוי לפשרה מדינית. במקביל, הם פורמים את הקשרים שיש לישראל עם מדינות המערב, ומחבלים בדימויה של המדינה.

ההתנחלויות, גאוות הציונות המשיחית, פוגעות ביכולתם של מפעלים ישראלים בתוך הקו הירוק לייצא את סחורתם לאירופה, שכבר נוקטת סנקציות כלכליות ומחרימה את התוצרת מההתנחלויות. הגיבוי שמעניקה ממשלתו של נתניהו למפירי החוק, הופכת אותה לא רק לעבריינית, אלא לממשלה שמוכנה להקריב את שמה, מעמדה, ושגשוגה הכלכלי של ישראל למען אות הכשרות המשיחית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ