האם ליברמן רציני

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

שר החוץ אביגדור ליברמן מתנהל כאילו היה סוכנות ייעוץ עצמאית לנושאים אסטרטגיים, או פרשן לענייני ביטחון; עוד ״ראש מדבר״ שמחפש, וגם מקבל, דקות שידור. בערב שבת  תרם ליברמן פרק נוסף מהגותו הביטחונית. בראיון בערוץ 2 חשף כי ״בקבינט הצגתי מודל להכנעת חמאס. זה לא צריך לקחת חודש וחצי, וגם לא שבוע וחצי. זה מודל שאני חושב שניתן ליישם אותו״. השר לא הסביר לציבור מהו אותו פטנט פלא אשר יגרום לחמאס ״להרים דגל לבן״. האם הוא מציע לכבוש את עזה? לחסל את ההנהגה המדינית של הארגון? או שכל כוונתו בעצם היא לערער על אופן ניהול המערכה על ידי ראש הממשלה וצה״ל.

בראיון ביום שישי, לצד דבריו הרגילים על "הכנעת חמאס", הציע ליברמן גם לאמץ את יוזמת השלום הערבית, שליברמן מתייחס אליה כיוזמת השלום הסעודית, כנראה בגלל היעדר סעיף הפליטים בטיוטה המקורית. ממשלות ישראל מתעלמות ממנה כבר יותר מ-12 שנה, ועכשיו ליברמן, איש הימין, מציע לנהל מו״מ על מדינה פלסטינית בקווי 67' מתוקנים, לרבות חלוקת ירושלים. את עמדה זו חולק ליברמן עם מחמוד עבאס, שאמר בראיון לעקיבא אלדר בוועידת השלום לישראל של "הארץ", כי הוא מקבל את היוזמה הערבית כבסיס למו״מ.

ליברמן אמר בראיון ביום שישי על מחמוד עבאס כי אינו רלוונטי לפתרון המשבר, מכיוון "שלא סיפק את הסחורה" בסבבי המו"מ שנערכו עמו. אם משליך ליברמן את יהבו על מדינות ערב — אין מנוס מלשאול מי ממדינות ערב תסכים בכלל לדבר עם ישראל על פתרון מדיני, בשעה שמדיניות הממשלה, שליברמן חבר בה, היא להגדיל את מספר ההתנחלויות בגדה. האם ליברמן, בעל הטון המיליטנטי ודוקטרינת ה"ללכת עד הסוף", יכול לממש את הצעתו ובראש ובראשונה להכיר באחד מעקרונות הבסיס של היוזמה הערבית — נסיגה מלאה מן השטחים שמדינת ישראל כבשה?

אם ליברמן רציני בדבריו, עליו לאתגר את ראש הממשלה, שהבטיח לפני ימים אחדים אופק מדיני חדש, ולהביא את היוזמה הערבית לדיון והחלטה בממשלה. אם יצליח, וממשלת נתניהו תאמץ את היוזמה, זו תהיה תפנית חשובה במדיניות החוץ של ישראל. אם ליברמן ייכשל, עליו לפרק את הממשלה וללכת לבחירות על בסיס היוזמה הערבית. כך יצדיק, גם אם באיחור מצער, את תפקידו כשר החוץ.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ