לא להוסיף לביטחון

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

הפגישה השבוע בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לבין שר האוצר, יאיר לפיד, הסתיימה בכישלון. היום אמורים השניים להיפגש בשנית, כאשר הפעם יצטרפו אליהם הצוותים המקצועיים משני הצדדים, מה שמעורר תקווה להצלחה.

מטרת הצדדים היא להגיע להסכמה על גובה התוספת לתקציב הביטחון ב–2015, כאשר האוצר מוכן להקצות 2.5 מיליארד שקלים, בעוד שראש הממשלה דורש סכום גבוה הרבה יותר — כזה שלא ישאיר דבר לתחומים אזרחיים כמו חינוך, בריאות, תשתיות ורווחה.

תקציב הביטחון לא צריך לקבל כל תוספת. מערכת הביטחון צריכה להסתדר בתוך תקציבה העצום — 61.7 מיליארד שקל בשנת 2013 — ולשנות את סדר העדיפויות בתוך התקציב פנימה. תקציב הביטחון בישראל גבוה מאלו של כל מדינות האזור, מה גם שלאחר "צוק איתן" מצבה האסטרטגי של ישראל לא הורע.

הוויכוח בין נתניהו ללפיד איננו רק על תקציב הביטחון. לפיד מנהל מדיניות של יד רחבה ומחלק עשרות מיליונים למטרות שונות. בנוסף הוא מקדם את התוכנית למע"מ אפס על דירות, שעלותה גבוהה יחסית: שלושה מיליארד שקלים בשנה. ומכיוון שהוא לא מוכן להעלות מסים כדי לא לאכזב את בוחריו, אין לו בעיה להעלות את הגירעון בתקציב לגובה מסוכן. לעומתו, נתניהו רוצה בגירעון נמוך יותר, ולשם כך, הוא סבור, יש לקצץ במשרדי הממשלה (חוץ מביטחון), ואף לבטל פטורי מס, כדי לעמוד ביעד.

ראוי לומר לשניהם להפסיק להמר על כלכלת ישראל, ולגבש תוכנית כלכלית נכונה וארוכת טווח, שתמנע את המשך הידרדרות המשק למשבר.

בתוכנית הנכונה הצבא לא יקבל כל תוספת ב–2015 (הוא כן ייקבל החזר על הוצאות "צוק איתן"), חוק מע"מ אפס ייגנז, לא יועלו מסים, למעט ביטול כמה פטורים (כמו מע"מ על ירקות ופירות). כמו כן, יבוצעו רפורמות חשובות שיזניקו את המשק, כמו רפורמות במשק החשמל, במשק הגז המונופוליסטי, ברשות המקרקעין, האחראית גם היא על היצע הדירות הנמוך, ובשירות הממשלתי הסובל מעודף ביורוקרטיה ומחוסר יעילות.

כך נקבל תקציב אחראי, בעל גירעון נמוך, שיחזיר את המשק לצמיחה ולהגדלת התעסוקה, לטובת האזרחים כולם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ