דאעש אינה תירוץ

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

הדיון המיוחד שקיים שלשום ראש הממשלה בעניין "המדינה האיסלאמית" היה לכאורה בעתו. במזרח התיכון ובמערב מודאגים מן הארגון הרצחני שכבש שטחים גדולים בסוריה ובעיראק, ומאיים להמשיך במסע כיבושיו. אין ספק שגם ישראל צריכה לבחון את השלכות האיום החדש הזה. בה בעת, אין כל הכרח להיכנס לפאניקה או לחולל בהלה בציבור, פעולות שבנימין נתניהו שכלל בשנים האחרונות לכדי אמנות.

גורמי מודיעין הבהירו שלארגון "המדינה האיסלאמית" אין תשתית מבוססת בישראל או בשטחים, וכי לכל היותר קיימת תמיכה שהיקפה לא ידוע, ברעיונותיו. הממשלה החליטה בישיבה להחמיר את החקיקה נגד מי שיימצא חבר בארגון, או "מי שיביע הזדהות עם הארגון", כדברי פקיד בכיר ל"הארץ". החלטה זו דורשת הבחנה קפדנית בין השניים. הניסיון מלמד שממשלה זו עושה כל מאמץ כדי להגביל את חופש הביטוי, בעיקר בקרב ערביי ישראל, ולא מופרך לחזות ששרי הימין יקפצו גם הפעם על המציאה, וימהרו להציע פרשנות רחבה ככל האפשר למונח "הזדהות עם רעיונות דאעש".

טוב עשתה שרת המשפטים, ציפי לבני, כשהאירה את עיני השרים כי הפתרון לאיום טמון בתהליך מדיני עם הרשות הפלסטינית וכריתת הסכם שלום עמה. עמדה זאת מנוגדת לעמדתו של נתניהו ושל רוב חברי הקואליציה, שעושים ככל יכולתם להתעלם מהבעיה הפלסטינית ומהדרכים המדיניות לפתרונה. הממשלה, שעדיין לא מצאה לנכון להגיב לדבריו של מוסא אבו מרזוק, סגן ראש הלשכה המדינית של החמאס, שאמר כי אין פסול במו"מ עם ישראל, מממשיכה במאמציה להשוות בין חמאס לדאעש, ובכך להקשות על הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס, לקדם את התהליך המדיני. ראש הממשלה, שמצהיר על רצונו שישראל תהיה חלק מן הקואליציה הבינלאומית והערבית שחותרת להילחם בארגון הקיצוני, טועה אם הוא מאמין שהפחד העולמי מדאעש יקבור את הצורך לנהל מו"מ מדיני עם הפלסטינים. פתרון הסכסוך הוא הסוגיה הבוערת על שולחנה של ישראל. אסור לתת לנתניהו לברוח מכך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ