מאמר המערכת

מוחמד סנוקרוט בן ה–16 הוא ההרוג הפלסטיני הראשון במזרח ירושלים מאז שפרצו הפגנות בעיר לפני כחודשיים וחצי, בעקבות רצח הנער מוחמד אבו חדיר. לזכות משטרת ירושלים ייאמר שלמרות ההיקף הגדול של העימותים, הצליחו שוטריה לרוב להגביל את החיכוך ולמנוע פציעות קשות בקרב המפגינים הפלסטינים. הנשק העיקרי שמשמש את השוטרים הוא כדורי הספוג, שהוכנסו לשימוש במשטרה בעקבות מסקנות ועדת אור שאסרה על שימוש בכדורי הגומי הזכורים לשמצה. 


אולם כפי שפורסם ב"הארץ" (ניר חסון, 12.9), באחרונה הוכנס לשימוש כדור ספוג מסוג חדש, בצבע שחור, שהוא כבד, קשיח ומסוכן יותר מהכדורים הכחולים שהיו בשימוש עד כה. אף על פי שעדיין לא התקבלו תוצאות סופיות מנתיחת גופתו של סנוקרוט, אפשר להניח בשלב זה כי מה שהביא למותו היה הכדור השחור שנורה מטווח קצר ופגע בראשו. מותו של סנוקרוט מצטרף לאירועים נוספים שבהם תושבים פלסטינים ועיתונאים נפצעו מפגיעה של כדורי ספוג. במכתב ששלחה האגודה לזכויות האזרח נכתב, למשל, על תייסיר סנדוקה, עיוור בעין אחת, שאיבד גם את עינו השנייה כתוצאה מפגיעת כדור ספוג. הצלמת טלי מאייר, העיתונאים כריסטין רינאווי ובן ודמן, ורבים אחרים נפגעו בראשם או בכתפיהם מכדורי הספוג. 


נוהלי השימוש המשטרתיים בכדור הספוג, הישן כמו החדש, אוסרים במפורש על ירי לעבר פלג הגוף העליון. הצטברות המקרים מעידה שהשוטרים בשטח אינם מקפידים על הנוהל הזה. עם כניסתם לשימוש של כדורי הספוג השחורים הפכה הפרת הנוהל למסכנת חיים. 
המוות של סנוקרוט והפגיעות הנוספות מחייבים את המשטרה ואת המחלקה לחקירות שוטרים לערוך בדיקה כנה של נסיבות הירי. הגרסה המשטרתית בנוגע למותו של סנוקרוט היא, שהוא נפל בעקבות פגיעה מכדור ספוג ברגלו ונחבט בראשו מהמדרכה בעת הנפילה. הסתירה בין הגרסה הזאת לבין ממצאי הנתיחה שלאחר המוות מעלה את החשש שכמו במקרים אחרים המשטרה מנסה להימנע מחקר האמת. 
האלימות במזרח ירושלים הגיעה הקיץ לשיאים חדשים והמשטרה בעיר מתוחה עד קצה גבול היכולת. לנוכח מצב זה וכדי למנוע נפגעים נוספים, נדרשת המשטרה להקפדה יתרה על בטיחות האמצעים שניתנים בידי השוטרים, על כללי הפעלתם ועל תחקור אמיתי במקרים שבהם היתה חריגה מהכללים.

כדורי ספוגצילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ