זה לא מאבק כלכלי

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

לא מדובר במחלוקת כלכלית, אלא במאבק שכולו פוליטי. שר האוצר יאיר לפיד רוצה להציג את עצמו כפוליטיקאי חברתי, המגן על המעמד הבינוני, בעוד שראש הממשלה בנימין נתניהו מבקש להיראות כאביר הביטחון. הבעיה היא שהמאבק הזה עלול להוביל את ישראל למשבר פיננסי קשה כבר בשנה הקרובה.

שר האוצר הגיש הצעת תקציב לראש הממשלה, הכוללת גירעון של 3.2% וגידול מתון של 2.5 מיליארד שקל בתקציב הביטחון, בלי העלאות מסים ובלי קיצוצים עמוקים. נתניהו דורש תוספת הרבה יותר גבוהה לתקציב הביטחון, סכום של 6.5 מיליארד שקל לכל הפחות, המתחייב, לטענתו, מהצרכים הביטחוניים הנוכחיים.

ואולם, האמת היא שאין זה מתחייב כלל. תקציב הביטחון של ישראל גבוה יותר מכל התקציבים של כל מדינות ערב שסביבה ביחד, מה גם שלאחר מבצע "צוק איתן" מצבנו האסטרטגי דווקא הוטב.

לפיד, לעומתו, מתעקש לדבוק בתוכנית מע"מ אפס על דירות, אף שמדובר בבזבוז של שלושה מיליארדי שקלים ובצעד שלא רק שלא יוריד את מחירי הדירות, אלא אף יעלה אותם. ומכיוון שהוא לא מוכן להעלות מסים, הוא מציע להעלות את הגירעון לגובה מסוכן. לעומתו, נתניהו מסרב להעלאת הגירעון מעבר ל–3.2%, וכדי למנוע זאת הוא מוכן לקיצוצים רחבים יותר בתקציב.

התוצאה תהיה רעה בכל מקרה. מכיוון שלפיד לא מוכן להעלות מסים או לבצע קיצוץ עמוק יותר בתקציבים האזרחיים, ונתניהו דורש להגדיל את הוצאות הביטחון — הפתרון שיימצא לבסוף יהיה הגדלת הגירעון לרמה המסוכנת של 3.5%.

בנוסף, לא מתוכננות כל רפורמות משמעותיות: לא ביטול פטורים ממס כמו מע"מ על ירקות ופירות וממע"מ באילת, לא רפורמה בחברת החשמל, במונופול הגז הטבעי, ברשות המקרקעין, בשכר ובניהול בשירות הממשלתי, בהפרשות לפנסיה במגזר הציבורי למקבלים פנסיה תקציבית, ובהעלאת גיל הפרישה לנשים.

כלומר, אזרחי ישראל גם יסבלו מגירעון גדול, סם מוות לצמיחה ולתעסוקה, וגם לא ייהנו משום מנועי צמיחה. תוצאת הסכסוך הפוליטי בין נתניהו ללפיד תהיה, אם כן, שנה קשה מבחינה כלכלית, הורדת דירוג האשראי, עלייה בריבית, עלייה ביחס חוב־תוצר, פיטורים ואבטלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ