לטפל במזרח ירושלים

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

260 קטינים מתחת לגיל 18 נעצרו במזרח ירושלים מאז תחילת יולי, בחשד למעורבות בהפרות סדר ואלימות (ניר חסון, "הארץ", 19.9). חלק ניכר מהעצורים הם ילדים, בני פחות מ–15, בבתי המעצר אפשר למצוא גם ילדים בני 13. בחינת יחס הרשויות, המשטרה, הפרקליטות ובתי המשפט לקטינים הללו מעלה שאלות קשות.

כך למשל, הסיכוי של ילד פלסטיני, אפילו כזה החשוד בזריקת אבן אחת על ג'יפ משוריין, להשתחרר למעצר בית הוא קלוש, בהשוואה לסיכוי של ילד יהודי שמואשם באותה עבירה ובעבירות חמורות בהרבה. 11 מבין 12 הנאשמים היהודים בלינץ' בשני צעירים פלסטינים בשכונת נוה יעקב בסוף יולי, שוחררו למעצר בית. זאת למרות שהנאשמים במקרה הזה הם ברובם בגירים, ולמרות שהאישומים נגדם חמורים ולפחות לאחד מהם יש עבר פלילי בעבירה דומה של תקיפה על רקע גזעני.

זאת ועוד, מעדויות הורים וסניגורים עולה חשש שהמשטרה לא מקפידה על עמידה בכללי "חוק הנוער", כשזה נוגע לנערים וילדים פלסטינים. כך לדוגמה, נערים ואפילו ילדים נעצרים בשעות הלילה הקטנות ונחקרים שעות רבות, לעתים קרובות ללא נוכחות הוריהם. קשה להשתחרר מהתחושה שמערכות החוק והמשפט החליטו להחמיר עם החשודים הצעירים, על חשבון הסיכוי לשקמם, בתקווה שהדבר יוביל להרגעת הרוחות. אלא שהתוצאה עלולה להיות הפוכה. כפי שמעידים הורים ואנשי חינוך במזרח ירושלים, הסיכוי של ילד שריצה עונש מעצר, ולו של כמה ימים, לשוב לדרך האלימות — גבוה מאוד.

אבל יותר מכל חושפת מעורבות הילדים באלימות את חוסר התוחלת שבמדיניות ישראל במזרח ירושלים. אחרי כמעט 50 שנות כיבוש, נישול, סיפוח והתנחלות — ושנים לאחר הקמת חומת ההפרדה שניתקה בין ירושלים המזרחית לגדה — קם בשכונות הפלסטיניות של הבירה דור צעיר שמוכן לשלם מחיר ולהמר על עתידו כדי להביע את התסכול והזעם על תנאי חייו.

עוד מוקדם להעריך האם האירועים שהחלו בירושלים בתחילת הקיץ יתפתחו לאינתיפאדה ממושכת. אבל המעורבות של ילדים רבים כל כך באירועים מרמזת שאין מדובר בהתקוממות מאורגנת ומכוונת מלמעלה, אלא בזעם עממי שנובע מייאוש מהמצב הקיים. המשך ההתעלמות של הממשלה ועיריית ירושלים מבעיות מזרח העיר תוך התעטפות בסיסמה "ירושלים מאוחדת לנצח", לבטח לא תתרום להרגעת הרוחות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ