מאמר המערכת
מאמר המערכת

זמן קצר לאחר תום פגישת ראש הממשלה ונשיא ארצות הברית בוושינגטון, מיהר דובר הבית הלבן, ג'וש ארנסט, לפרסם הודעת גינוי חריפה נגד ישראל. "תוכניתה של ישראל להמשיך בבנייה במזרח ירושלים מרעילה את האווירה וגורמת לפקפק במחויבותה של ישראל לשלום", נאמר בהודעה, שהתייחסה לאישור שניתן לבנות 2,610 יחידות דיור בשכונת גבעת המטוס בדרום ירושלים, מעבר לקו הירוק.

כך נחשף, בצירוף מקרים מכוון כנראה, מצג השווא של "הפגישה הטובה" בין ברק אובמה לבנימין נתניהו. לא הועילו גם דברי ראש הממשלה בפתח הפגישה, כאילו הוא ממשיך להיות מחויב לפתרון שתי המדינות. לנוכח מדיניות ממשלתו, הבאה לידי ביטוי בין היתר בבניית שכונה חדשה בגבעת המטוס — שמטרתה סיכול הסיכוי לחלוקת ירושלים — איש כבר אינו יכול להאמין ברצינות לנתניהו כי פניו לפתרון.

נסיעת ראש הממשלה לארה"ב חשפה את המעמד הבינלאומי האמיתי של ישראל ואת הנזקים שנתניהו ממיט עליה שוב ושוב. ערב הפגישה בבית הלבן נועד נתניהו עם מזכ"ל האו"ם, באן קי־מון. בפגישה התפתח עימות חריף בעניין הפגיעות של צה"ל במתקני אונרוו"א ברצועת עזה והריגת פליטים פלסטינים שמצאו מקלט בהם. "אי אפשר כל כמה שנים לחזור ללחימה שתזרע הרס גדול כל כך", אמר באן לנתניהו. פקיד ישראלי שנכח בפגישה תיאר אותה כמתוחה ביותר.

בזו אחר זו נקרעות המסיכות: פני נתניהו אינם (וכנראה לא היו מעולם) לפתרון שתי המדינות — מעשיו מוכיחים — והעולם, כולל ארה"ב, מאבד את סבלנותו לנוכח מדיניות התעתועים של ישראל, שגם אינה מציעה כל חלופה. ארה"ב ממשיכה אמנם לתמוך באורח אוטומטי בישראל, מדינית וצבאית, אך נזקי המדיניות של נתניהו נערמים, וסופם שיחבלו גם בהבטים המעשיים של היחסים עם וושינגטון. ממשלה שמזכ"ל האו"ם חושד שביצעה פשעי מלחמה ועל מדיניותה אומר הבית הלבן שהיא רעילה — היא ממשלה המסבה לישראל נזקים קשים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ