הניחו לסמכויות בג"ץ

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

בראיון ל"קול ישראל" אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי לאחר שבג"ץ פסל את התיקון מס' 4 לחוק ההסתננות, הוא מעדיף למצוא פתרון שלא יעסוק בשאלת סמכויות בג"ץ, אך בוחן את כל האפשרויות בעניין — רמז לאפשרות של הגבלת סמכויות בית המשפט העליון.

אין זה ראוי שראש הממשלה אפילו ישקול את הגבלת סמכויות בית המשפט. נתניהו מעולם לא נתן יד לניסיונות לפגוע במערכת המשפט ובבית המשפט העליון, וגם כאשר מינה לתפקיד שר המשפטים את יעקב נאמן, שניסה לפגוע בשלטון החוק ובמעמד בית המשפט, נתניהו מנע פגיעות כאלה.

מעמדו של בית המשפט העליון וחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, הם שני נדבכים חיוניים לדמוקרטיה ולזכויות האדם והאזרח בישראל, כמו גם למעמדה של ישראל בעולם. קיומם הוא חלק חשוב מהמענה שלה לטענות מבקריה, ואסור שתצטייר כמדינה שממשלתה פועלת נגד פסיקת בג"ץ. פעולה כזאת עלולה אף לאותת פנימה, שחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו היה למשענת קנה רצוץ. הפתרון לסוגיית מבקשי המקלט הוא בגדר שנבנתה, ושהפחיתה משמעותית את מספר הנכנסים, ובהבנות עם מצרים שאזור סיני לא ישמש תחנת מעבר למבקשי מקלט בדרכם מאפריקה לישראל.

שופטי בג"ץ, צילום ארכיוןצילום: גיל כהן מגן

ראש הממשלה אמר שהופתע מפסיקת בג"ץ, וכי לדעתו היא שגויה. אין מנוס מן המסקנה שאילו היה עומד לרשותו יועץ משפטי ראוי, לא היתה מתרחשת פסילת חוק שנייה באותו עניין. היועץ היה צריך להפנים את העקרונות שקבע בית המשפט בפסילה הראשונה, ולהימנע מפסילה נוספת. משלא עשה כך, הכשיל את הממשלה.

גם אחרי פסילת התיקון לחוק, לממשלה נותר מרחב פעולה, ובתנאי שתקפיד על ההבחנות של בג"ץ בין מה שאפשרי במסגרת החוק, למה שלא. אלא שהיוזמה של המדינה, כפי שבאה לביטוי בחוק ההסדרים, להיטל מיוחד על העסקת מבקשי מקלט, הגבוה ממה שנדרשים מעסיקים לשלם בגין בעלי רישיון עבודה, היא יוזמה בכיוון הלא נכון. מוצדק, כפי שאומרת יו"ר ועדת העובדים הזרים בכנסת, ח"כ מיכל רוזין (מרצ), לגבות מן המעסיקים היטל שיקנה למבקשי המקלט זכויות כביטוח לאומי, ביטוח בריאות, וחבות פיצויים או פנסיה, כפי שהחוק מחייב לגבי כל עובד. אבל אין לקבל הכבדה על העסקת מי שממילא נמצא בתחתית מדרג המועסקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ