סער מחבל בדמוקרטיה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

"זה פסק דין עם סולם נורמטיבי הפוך. אני לא מקבל אותו כסוף פסוק. לממשלה ולכנסת אסור לקבל אותו", אמר אתמול (שני) בכנסת שר הפנים, גדעון סער, ביחס לפסיקת בג"ץ שאסרה על כליאת מבקשי מקלט במתקני הכליאה סהרונים וחולות.

סער התייחס גם להוראת בית המשפט, לסגור את מתקן הכליאה בחולות: "כן, אנחנו בהחלט מוכנים לקחת בחשבון חלק מההערות של בית המשפט לגבי המתקן, לא את כולן, יש הערות שאני חושב שהן לא נכונות, אבל בשום אופן אסור לוותר על חולות".

מצער שיש להזכיר לסער מושכלות יסוד: הממשלה והכנסת מחויבות לקבל פסיקת בג"ץ. התנגדות לה היא חתירה תחת שלטון החוק. סער לא הפנים את לקח הסיבוב הקודם, שבו סירב לכבד את פסיקת בג"ץ ורקח את התיקון הרביעי לחוק ההסתננות, שהסתיים בסופו של דבר בפסילה נוספת בבג"ץ. השופטים ציינו, כי בתיקון המחודש כולל את אותם פגמים חוקתיים ומוסריים שהופיעו בתיקון הקודם, שנפסל. סער מבקש עתה ליזום חוק שלישי, שיאפשר שוב כליאת מבקשי מקלט. המצב בו שר שהודיע על פרישה ממשיך "לכהן עד תום החגים", כשלעצמו אינו תקין, קל וחומר שלאחר שנפסל חוק שהעביר, עליו להשאיר את הטיפול לבא אחריו.

משהו רע קרה לימין בישראל, שבעבר החשיב זכויות אדם ואזרח לא פחות מהשמאל. היציאה המתריסה של סער נגד בג"ץ היא חלק ממתקפה כוללת של ממשלת הימין על שלטון החוק. כל זאת, בין היתר, באמצעות ההצעה לחקיקת "פסקת התגברות", שתאפשר חקיקה מחדש של חוק שנפסל, ברוב מיוחד ולתקופה מוגבלת, במטרה לעקוף את בג"ץ.

צודקים היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין ונציגתו, המשנה ליועץ עו"ד דינה זילבר, כשהביעו התנגדות נחרצת ליוזמת סער להגביל את סמכויות בג"ץ. בכך אין די: וינשטיין, שהכשיר את שני החוקים שנפסלו בבג"ץ, מוכרח שלא לחזור על אותה טעות ולתת את ידו להכשרת חוק שלישי, שיכיל שוב את אותם פגמים מוסריים וחוקתיים הכרוכים בכליאת בני אדם בלא הליך משפטי.

על היועץ המשפטי להבהיר לסער, לראש הממשלה, שהביע מורת רוח מפסיקת בג"ץ, ולחברי ועדת הפנים, שליגלגו עליה בעת הדיון בכנסת - כי סעיף חובה במנדט שניתן להם הוא עקרון השמירה על הדמוקרטיה ושלטון החוק בה וכי צעד חיוני לכך הוא שמירה על סמכויות בית המשפט ובג"ץ.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ