הזדמנות לשיקום המו"מ

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ארבעה חודשים אחרי שמנעה מהשרים מרצועת עזה להשתתף בטקס ההשבעה של ממשלת הפיוס שנערך ברמאללה, התירה בסוף השבוע ממשלת נתניהו לשרי הגדה המערבית לחצות את שטח ישראל בדרכם לישיבה שאותה ממשלה קיימה בעזה. שלושה חודשים אחרי שישראל חיבלה בהעברת משכורותיהם של פקידי הממשלה בעזה — דבר שתרם לליבוי האש בגזרה — ממשלת הפיוס צפויה להעביר את הכספים ליעדם. כינוס נציגי המדינות התורמות שיתקיים היום בקהיר אמור להעביר לממשלה המשותפת לשני הזרמים המרכזיים בשטחים את הסמכות והאחריות לשיקומה של רצועת עזה. בכינוס בניו יורק שבו הוחלט על מפגש השיקום בקהיר, ישב סגן שר החוץ צחי הנגבי לצדו של ראש ממשלת הפיוס, ד"ר רמי אל חמדאללה.

יש לברך את הדרג המדיני, שנענה להפצרותיהם של גורמים בינלאומיים, ובראשם ארצות הברית, האיחוד האירופי ומצרים, לאפשר לממשלת הפיוס לטפל בשיקומה של הרצועה. נראה שמקבלי ההחלטות הבינו כי התניית השיקום בהסכם שיכלול את פירוזה של רצועת עזה אינה מעשית. מתברר שהרשות הפלסטינית היא הגורם היחיד שמוכן ליטול על עצמו את הפיקוח על הכנסת חומרי בנייה לעזה ומניעת השימוש בהם לכריית מנהרות.

הנכונות לאפשר לממשלת הפיוס לנהל את השיקום וההכרה בה דה־פקטו, אינה מצביעה לפי שעה על שינוי במדיניות הישראלית כלפי הפיוס הפלסטיני. החלטת הקבינט מאפריל השנה — שהתקבלה בתגובה על ההכרזה על הסכם הפיוס בין הפלגים הפלסטינים — להפסיק את המשא ומתן על הסדר הקבע עם הפלסטינים, בעינה. ראש הממשלה ודובריו מתחו אז ביקורת על ארצות הברית ומדינות נוספות, שהודיעו כי ישתפו פעולה עם הממשלה הפלסטינית החדשה. בנאומו האחרון בעצרת הכללית של האו"ם ובראיונות שהעניק לתקשורת, האשים ראש הממשלה בנימין נתניהו את הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס בכריתת ברית עם ארגון תואם־דאעש.

כפי שעבאס הכריז בעת השבעתה, הממשלה הפלסטינית שהתכנסה בסוף השבוע בעזה מחויבת לעקרון שתי המדינות בקווי 67', נטישת האלימות וכיבוד ההסכמים שנחתמו עם ישראל. שובה של הרשות הפלסטינית לעזה וביקורו הצפוי של עבאס ברצועה, הם הזדמנות לשקם את המשא ומתן לסיום הסכסוך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ