בעיית העוני תחכה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

רק חלק קטן מהמלצות "הוועדה למלחמה בעוני" בראשות אלי אלאלוף קיבל ביטוי בתקציב המדינה לשנת 2015, וגם אותם סעיפים אשר ייושמו יזכו לתקצוב נמוך לאין שיעור מזה שעליו המליצה הוועדה. בשבוע שעבר טען שר הרווחה מאיר כהן, כי יש חשיבות גדולה לעצם ה"התנעה" של יישום הדו"ח, ואולם, חברים בוועדה משוכנעים בכך הרבה פחות. למרות ההצהרות של השר כהן והממשלה, כי יישום הדו"ח אכן יוצא לדרך, קשה למצוא בתקציב השנה הבאה רמזים למדיניות חדשה, אמיצה, ובעיקר מקיפה, לטיפול בבעיית העוני.

בסוף חודש יוני האחרון פירסמה "ועדת אלאלוף" את המלצותיה על הדרכים להורדת שיעור העוני בישראל לרמה הממוצעת במדינות ה-OECD. הדו"ח, שפורסם לאחר כשבעה חודשי עבודה אינטנסיביים ובתום מסע ריכוך וצמצום מצד נציגי ראש הממשלה והאוצר, קבע כי על מנת לצמצם את העוני ב-50%, נדרשת תוספת של כ–7.8 מיליארד שקל בשנה (מתוכם הוצאה חד־פעמית של 3.8 מיליארד שקלים). לעומת זאת, התקציב ליישום הדו"ח בשנה הבאה עומד על כ–1.7 מיליארד שקלים. חלק מהסכום מגיע מ"צביעת" סעיפי תקציב שכבר קיימים, ולא כולו מעוגן בבסיס התקציב, כך שאין ביטחון כי יישמר גם בשנים הבאות.

מתוכנית סדורה, שהמלצותיה תומכות אחת בשנייה, נבחרו ליישום סעיפים שאינם מרכזיים. אלא שמעשה טלאים אינו יכול להחליף מדיניות. הדבר בולט במיוחד בתחומי הרווחה והדיור הציבורי, שזכו לניתוח מעמיק מצד חברי הוועדה. כך, למשל, מההמלצה להוסיף כ–950 מיליון שקלים לסעיף הסיוע לשכר דירה, נותרו 40 מיליון שקלים בלבד. ב–10–15 השנים האחרונות עברו שני תחומים אלה מסע שיטתי של ייבוש תקציבי, אשר צימצם עד למינימום, וייתכן שאף למטה מכך, את מחויבות המדינה לספק שירותים בסיסיים לאזרחיה. היישום המקוטע של המלצות הוועדה אינו מבשר על תיקון המצב.

"יישום ההמלצות יחייב רצון ועוצמה פוליטיים, חמלה ואומץ", נכתב באחד הפרקים בדו"ח הוועדה. אף אחד מתנאים מוקדמים אלה לא ניכר באופן יישום ההמלצות. כאשר פורסם הדו"ח, לפני פחות מארבעה חודשים, טענו במשרד הרווחה, כי הצליחו להעלות את בעיית העוני על סדר היום הציבורי. כיום נראה, כי ההתמודדות עם הבעיה והניסיון לפתור אותה טרם התחילו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ