לא להיכנע לבנט ולאריאל

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

המתיחות בירושלים, היחסים המעורערים עם הממשל האמריקאי, שפירסם לפני פחות מחודש הודעת גינוי לתוכנית הבנייה ב"גבעת המטוס", והתוכנית המתגבשת באיחוד האירופי לסנקציות נגד ישראל, בין היתר בשל הבנייה בשכונות שמעבר לקו הירוק בעיר — אינם מרתיעים את הממשלה מלהוסיף ו"לחמם" את השטח. השבוע תתכנס הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים כדי לדון בתוכנית להקמת 1,600 יחידות דיור ברמת שלמה, שמעבר לקו הירוק. תוכנית זו כבר גרמה למשבר דיפלומטי עם הממשל האמריקאי כשאושרה ב–2010.

אילו נהגה בהיגיון היתה ממשלת ישראל פועלת, לפחות כרגע, להרגעת הרוחות ונמנעת מצעדים פרובוקטיביים כדי למנוע אלימות וקורבנות ונוספים, כמו גם סנקציות בינלאומיות. במקום זאת עסוקים בימין בהלהטת הרוחות עד כדי אינתיפאדה שלישית, שתצא מירושלים. הקריאות לשינוי הסטטוס־קוו בהר הבית, תוכניות הבנייה מעבר לקו הירוק ותפיסת עוד ועוד בתים במזרח העיר על ידי מתנחלים — כל אלו מגבירים את המתח בעיר, ומטלטלים שוב ושוב את יחסי ישראל עם ארה"ב וידידותיה האחרות בעולם.

את ההתנהלות המופקרת הזאת מובילה הסיעה ששולטת בממשלה ומתווה את מדיניותה הקיצונית — "הבית היהודי". זו אינה מסתפקת בהגברת הלהבות בירושלים, אלא דורשת מבנימין נתניהו להרחיב את החזית. נפתלי בנט ואורי אריאל איימו בשבוע שעבר שאם לא תיפסק "ההקפאה השקטה" של הבנייה בגדה, יפרשו מהקואליציה. "הבית היהודי" מוכיחה שוב, שלא ביטחון ישראל ואזרחיה עומד בראש מעייניה, אלא הגשמת החזון המשיחי של המתנחלים. למרות כוחה האלקטורלי של סיעה זו, מדיניותה אינה משקפת את רצון רוב האזרחים. אלה אינם רוצים באינתיפאדה נוספת בתמורה לתפיסת עוד שטח בלב ריכוזי אוכלוסייה פלסטינית.

על נתניהו לסתום את החלל המנהיגותי שאליו חודרים בכוח בנט ואריאל. המנדט שניתן לו כראש ממשלה מחייב אותו להתרכז בשמירה על ביטחון ישראל, ולא בחישובי סיכוייו לבחירה מחודשת, ובניסיונות לרצות את הלובי המתנחלי. עליו לפעול כעת להרגעת השטח, ולהקפיא את כל תוכניות הבנייה בשטחים. ואם יממשו אריאל ובנט את איומי הפרישה שלהם, לא רק מדינת ישראל השבויה בידי המתנחלים תצא נשכרת — אלא הוא עצמו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ