זכות הציבור לדעת

מאמר מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר מערכת

פרסום רשימת ההתקשרויות של משרדי הממשלה עם חברות וארגונים חיצוניים הוא צעד הכרחי ליצירת תרבות שלטון שקופה ונקייה יותר. השקיפות הינה תנאי הכרחי לתפקוד תקין של הדמוקרטיה, ועל כן יש לברך על סדיקת חומת ההסתרה, שהובילה "התנועה לחופש המידע".

המאבק של "התנועה לחופש המידע" להשגת ופרסום רשימת הספקים החיצוניים של משרדי הממשלה החל לפני כמה חודשים, עת הגישה למשרדי הממשלה בקשה לפרסום המידע. התגובה הממשלתית התחלקה בין משרדים שמסרו את הנתונים (כמו משרדי האוצר והחינוך), אלה שהתחמקו מלעשות זאת בטענה שמדובר בהשקעה גדולה מדי (כמו משרד הרווחה), ואלה שלא השיבו כלל לפנייה (משרד ראש הממשלה).

התוצאות מוכיחות, כי חלק ממשרדי הממשלה, המבינים שלא ניתן להמשיך בדרך ההסתרה, מסרו, גם אם לא בחפץ לב, את הנתונים. אחרים, ובראשם משרדי ראש הממשלה, הביטחון והכלכלה, מעדיפים להמשיך ולהתנהל בחשכה. קשה שלא לתהות מדוע דיון הנשען על שקיפות מלאה מהווה סכנה לבנימין נתניהו, משה יעלון ונפתלי בנט.

הדרישה לפרסום מידע מתחזקת בעקבות מגמת הממשלה בשנים האחרונות — שהובלטה בנתונים שפורסמו בסוף השבוע — להוציא עבודות לחברות פרטיות ומלכ"רים, שאינם כפופים לביקורת ציבורית ואינם נושאים באחריות כלשהי. תמוה מדוע במצב כזה אין חובת הפרסום חלה באופן אוטומטי על כל המשרדים, שכן גם אם את העבודות מבצעות חברות פרטיות, את ההוצאות משלם הציבור.

התעקשות הארגון על השגת המידע ראויה לשבח, אולם היא נדרשה בגלל החשדנות העמוקה שמפגינים במשרדי הממשלה כלפי שאלות החורגות מדף המסרים של הפוליטיקאי ואנשי יחסי הציבור שלו. זכותו הלגיטמית של הציבור לקבל מידע על החלטות למסור לחברות פרטיות פרויקטים בשווי של מיליוני שקלים, או על מקרר בעלות של כ–5,500 שקלים במכוניתו של שר החינוך — וחובתם של נבחרי הציבור וכלי התקשורת היא לעקוב אחר מידע זה ולפרסמו.

לצד החשיבות הפוליטית והחברתית, לחשיפת המידע יש ערך נוסף, עקרוני: פרסום מידע — בעיקר כזה הנוגע להוצאת כספי ציבור על סעיפים שונים, עשוי להזכיר לפוליטיקאים כי הם אלה הכפופים לציבור, ולא להיפך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ