משטרת הצללים

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

משטרת תל אביב עצרה שלשום את נטלי כהן־וקסברג, אמנית רדיקלית ופעילת שמאל, שפירסמה ברשת סרטון שבו היא מצולמת עושה את צרכיה על דגל ישראל, כשברקע צלילי "התקווה". מפקד המחוז, ניצב בנצי סאו, מיהר להודיע לעיתונות על לכידתה וקבע שהסרטון בן 20 השניות "בוטה באופן קיצוני". אתמול שחרר בית המשפט את כהן־וקסברג למעצר בית, אחרי ששילמה קנס, ואסר עליה לגלוש ברשת למשך חודש.

מי שעורר את המשטרה לפעולה היה פעיל הימין הקיצוני יואב אליאסי ("הצל"), שלפני כמה חודשים הגיב למיצג אחר של האמנית: "״בא לי להגיד שצריך לסקול אותה באבנים או להוציא אותה להורג בכיכר העיר, אבל לא אגיד את זה. מה שכן אגיד זה לשלול לה את האזרחות במיידי". המשטרה מיהרה לרצות את "הצל" וחבריו בימין, ודוברת המחוז אמרה ש"משטרת ישראל מכבדת את חופש הביטוי, אך הוא אינו ערך מוחלט... מדובר במעשה חמור וקיצוני, תוך פגיעה בסמלי שלטון וברגשות הציבור״.

החוק מאפשר להטיל שנת מאסר וקנס על מי ש״פוגע בכבוד דגל המדינה או בכבוד סמל המדינה״. אבל הוא נאכף לעתים נדירות, וקשה לזהות את העניין הציבורי ברדיפת אמנית שוליים שהעלתה סרטון של 20 שניות לרשת. המשטרה לא פעלה בכזו נחרצות כאשר חסידי ברסלב העלו לרשת סרטון של שריפת דגל ישראל ביום העצמאות האחרון. בארצות הברית מוכרת שריפת דגלי הלאום בפסיקת בית המשפט העליון, כחלק מחופש הביטוי. בישראל הוגשו כתבי אישום נגד עשרות חרדים, ערבים ופעילי שמאל ששרפו דגלים, אך בתי המשפט נמנעו כמעט בכל המקרים מהרשעתם והעדיפו את חופש הביטוי.

עשיית צרכים על הדגל פוגעת בוודאי ברגשות של ישראלים רבים, מביעה חוסר פטריוטיות מופגן מצד היוצרת, ואפשר להתווכח גם על ערכו האסתטי של הסרטון. אבל חופש הביטוי נועד בדיוק להגן על מעשים כאלה. כהן־וקסברג לא ניסתה לפגוע בסדר הציבורי או לעודד אלימות, רק לחולל פרובוקציה.

תפקיד המשטרה להילחם בפשיעה ולשמור על ביטחון הפנים, ולא לפעול כזרוע ההשתקה של הימין הקיצוני. קשה להשתחרר מהרושם שניצב סאו, הלוטש עיניו לתפקיד המפכ״ל, מבקש לרצות את אדוניו הפוליטיים ולהראות שהוא "בראש שלהם" לקראת ההכרעה על המינוי. אבל שאלת קידומו של מפקד המחוז לא צריכה לסכן את הדמוקרטיה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ