דף חדש למשרד הפנים

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

כהונתו של גדעון סער כשר הפנים התאפיינה במידה רבה ברדיפת מבקשי המקלט. בכך הוא המשיך את מדיניותו חסרת החמלה של קודמו בתפקיד, אלי ישי. מי שקבעו את מדיניות ההגירה והאוכלוסין בשנים האחרונות פשוט סירבו להפנים את גורלם הטראגי של מבקשי המקלט שעליהם חל עיקרון "אי ההחזרה", לפיו אסור לגרשם למקומות שבהם נשקפת סכנה לחייהם ולחירותם.

הם התעקשו להשחיר את דמותם של מבקשי המקלט, לא להרגיע את הרוחות, ולעתים אף ללבות את התסיסה והבהלה מהם בקרב האוכלוסייה המקומית. בסופו של דבר המטרה המרכזית היתה לנסות ולדחוק אותם בכל דרך מישראל, גם באמצעים לא חוקתיים, כמו הקמת מתקן הכליאה "חולות". עד יומו האחרון בממשלה פעל סער כדי לגבש דרך נוספת לחקיקת חוק שיאפשר כליאת מבקשי מקלט ללא משפט, לאחר שבג"ץ פסל את שני התיקונים לחוק ההסתננות שהעבירה הממשלה, וקבע כי התיקון לחוק שהתיר את הקמת מתקן הכליאה חולות אינו חוקתי. אך סער, גם לאחר הפסיקה, הצהיר כי כלל לא שקל את האפשרות לסגור את המתקן, ואף הוסיף כי יש צורך להרחיבו. זאת, כאשר חברי קואליציה כמו איילת שקד נותנים לו רוח גבית באמצעות הצעות חוק בנוסח "פסקת ההתגברות", שמטרתן לסייע לממשלה לעקוף את בית המשפט.

למרבה הצער, ניתן לסכם את מדיניות משרד הפנים בראשות סער, ואת גישת הממשלה בעניין מבקשי המקלט, כחוסר הבנה מוחלט של עקרונות הדמוקרטיה והמחויבות הציבורית לשמור עליהם.

יש לקוות כי גלעד ארדן, שר הפנים החדש שנכנס לתפקידו השבוע, לא ימשיך את המסורת העגומה הזאת. ארדן לא הרבה להתבטא בנושא מבקשי המקלט, אולם בין אמירותיו הבודדות ניתן למצוא, לצד הצדקת פעילות הממשלה, גם גילוי דעת אנושי: "מדובר בבני אדם. אני לא שותף לאמירות של אלי ישי. אלו בני אדם מסכנים, אנו צריכים לזכור זאת, לא משנה אם הם נמלטים מאזורי מלחמה, או כי אין להם אוכל ומים בגלל בצורת".

על ארדן לזכור את הדברים הללו עם כניסתו למשרד הפנים, ובניגוד לקודמו להישאר מחויב, בראש ובראשונה, לעקרונות הדמוקרטיה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ