שוטרים ממושמעים

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

השוטרים שירו למוות בחיר א־דין חמדאן, תושב כפר כנא שבצפון, נהגו כפי שמצפים שינהגו שוטרי משטרת ישראל. הם ירו ב"מחבל" — בדיוק כפי שהורה להם השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', בשבוע שעבר.

על פי סרטון האבטחה אמנם נראה בבירור, כי חמדאן נורה לאחר שכבר נסוג לאחור ממכונית השוטרים, שעליה איים בחפץ מתכתי שהיה בידיו, אך גם לא נראה בסרטון שום ירי אזהרה באוויר מצד השוטרים. ייתכן גם, שהשוטרים שיקרו בעדותם הראשונה, כשטענו כי הצעיר ניסה לדקור אותם וכי רק לאחר שחשו סכנה לחייהם הגיבו בירי לאוויר, ולאחר מכן נאלצו לירות בו.

אבל בשורה התחתונה אפשר לקבוע, כי השוטרים המחסלים פעלו על פי ההוראות העדכניות לפתיחה באש של השר לביטחון פנים אהרונוביץ', שבשבוע שעבר פסק, כי "מחבל שפוגע באזרחים — דינו מוות". השוטרים אימצו את ההוראה כרוחה וייחסו אותה גם לאזרח אשר מאיים על שוטרים בתוך מדינת ישראל. גם מפכ"ל המשטרה, יוחנן דנינו, מיהר לגבות את השוטרים שהרגו את האזרח כשקבע לאחר התקרית, כי "הפיקוד נותן גיבוי מלא לשוטרי משטרת ישראל".

המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) אמנם החלה בחקירת התקרית, אבל גם היא לא תוכל להתעלם מרוח הפיקוד, שהכשירה את ההרג הזה — הנראה על פניו כהרג־שווא נפשע. דברי השר נפתלי בנט, שהגדיר את התוקף כ"מחבל ערבי אחוז טירוף", רק נתנו לכך משנה תוקף.

גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא טמן את ידו בצלחת: נתניהו מיהר לכרוך את הרג האזרח בקריאה לשלול את האזרחות של כל מי שקורא להשמדת מדינת ישראל.

זוהי אפוא אווירת ההקצנה, ההתגרות וליבוי היצרים, שאחראית לה ממשלת ישראל, ולאורה פעלו השוטרים בשטח. השוטרים הללו ידעו, כי די בכך שערבי תוקף אותם כדי להרוג אותו.

ואמנם, אין זה המקרה הראשון שבו ידה של משטרת ישראל קלה על ההדק כשמדובר באזרחים ערבים. מאז שנת 2000 נהרגו כ–30 אזרחים ערבים בידי המשטרה.

המחלקה לחקירת שוטרים מוכרחה כמובן לחקור את התקרית, אבל ספק אם היא הגוף שיעצור את המגמה הסוחפת, אשר מתירה הרג שווא ואף מטיפה לכך.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ