להחליף את החזון

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

הקשיים של מערכת החינוך בישראל ידועים היטב: הישגים נמוכים ופערים גדולים במבחני ידע, בינלאומיים ומקומיים; אי שוויון בהשקעה הציבורית בילדים מקבוצות חברתיות שונות; ודרכי הוראה שמרניות, המדגישות יותר שינון ופחות חשיבה עצמאית. אירועי הקיץ האחרון וגלי השנאה שהביאו עמם חשפו גם את הצורך הדחוף של בתי הספר להתמודד עם בעיית הגזענות בקרב ילדים ובני נוער ועם הסכנה של שבירות הדמוקרטיה בישראל.

התשובה של משרד החינוך לבעיות אלה עד כה היא חלקית עד בלתי מורגשת. החלטת המשרד על הכנסת מקצוע חדש בתחום היהדות מבליטה את סדר העדיפויות האמיתי של שר החינוך, שי פירון, ושל הממשלה. על פי התוכנית, שנחשפה אתמול ב"הארץ" (אור קשתי וירדן סקופ), המקצוע "תרבות יהודית־ישראלית" יוכנס למערכת החינוך בשני שלבים: בשנת הלימודים הנוכחית יתקיימו בבתי הספר "מפגשי לימוד וחוויה" סביב טקסטים יהודיים, בעיקר מהתנ"ך והתלמוד, המיועדים לתלמידים ולהוריהם, ובשנת הלימודים הבאה תיושם תוכנית לימודים חדשה, מהגן ועד כיתה י'. המקצוע אינו מיועד לכלל תלמידי מערכת החינוך; הוא יילמד רק בבתי הספר היהודיים ורק בזרם הממלכתי.

המקצוע החדש יצטרף למערכת שכבר רוויה בתכנים של יהדות ומורשת, הנלמדים בכל הגילים במשך כל שנת הלימודים, במערכת החינוך הפורמלית והבלתי פורמלית. תכנים של מסורת ומורשת יהודית נלמדים במקצועות כמו תנ"ך, היסטוריה וספרות, בטיולים של בתי הספר ובפעילות בתנועות הנוער.

התוכנית החדשה היא עוד שלב בהדתה המתמשכת של מערכת החינוך. התהליך עובר גם על צה"ל. נראה, כי יש קשר בין אלה לבין הקמת המינהלת לזהות יהודית ב–2013 ולתוספת התקציב האחרונה שקיבלה. מתקבל הרושם, כי הממשלה משקיעה משאבים בלתי נגמרים בפעילות דתית ובניסיונות להטפה ולהפצת הדת.

ואולם הבעיה של מערכת החינוך איננה בהעדר תכנים דתיים ועיצוב זהות יהודית, מאלה יש די והותר. את "חזון ההתחדשות היהודית" — אחת הבשורות המרכזיות של התוכנית החדשה — צריך להחליף בחזון להתחדשות הערכים הדמוקרטיים והליברליים בחברה הישראלית, וגם בשאיפה למצוינות, שם הכשל של מערכת החינוך.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ