יוקר המחיה? פריימריס

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

על מידת הציניות של חברי הממשלה והעומד בראשה אפשר היה ללמוד בשבוע שעבר, במהלך הדרמה סביב אישור תקציב המדינה וחוק ההסדרים. בנימין נתניהו, שהצטרף למקהלת המבטיחים לטפל ביוקר המחיה — ואף רמז בבוטות ששר האוצר, יאיר לפיד, אינו עושה די בנושא — הוכיח שוב שאין קשר בין הבטחותיו לפעילותו בשטח.

חוק ההסדרים, שלאחר עיקורו בכנסת נותרו בו ארבע רפורמות בלבד, נתקע על רקע ניסיון לטרפד שתי רפורמות הקשורות ישירות לסוגיית יוקר מחיה ולבעיית הפערים ההולכים וגדלים בחברה הישראלית.

רפורמת קק"ל, שנהפכה השנה, לאחר לחץ ציבורי כבד, לחברה לתועלת הציבור — מעמד הדורש ממנה לראשונה בתולדותיה שקיפות כלשהי — מחייבת אותה להעביר למדינה מדי שנה 65% מרווחיה לטובת השקעות משותפות בפרויקטי תשתיות ונדל"ן. קק"ל, המחזיקה בקופת מזומנים דשנה וב–13% מקרקעות המדינה, משמשת באופן מסורתי כ"קופה קטנה" וככוורת ג'ובים זמינים בעבור פוליטיקאים. זו הסיבה לכך שעד היום איש לא נגע בגוף זה, למרות מצוקת הדיור של אזרחי ישראל, ומחירי הדיור המאמירים. נתניהו ושליחיו בכנסת ממשיכים את המסורת: לא רק שאינם מעודדים את הרפורמה אלא אף תוקעים מקלות בגלגליה.

רפורמה שנייה, וחשובה אפילו יותר, היא יישום מסקנות ועדת גרמן לחיזוק הרפואה הציבורית, ובראשן הטלת מס על תיירות המרפא, ועל הכנסות בתי חולים פרטיים. ועדת גרמן התחבטה רבות בסוגיית השר"פ, והגיעה למסקנה כי הרפואה הפרטית, כפי שהוכיחה קריסת בית החולים הדסה, היא זריקת רעל לרפואה הציבורית, וזרז מהותי להרחבת הפערים בחברה.

אבל מסקנותיה, או טובת כלל הציבור, אינן מעניינות את שר החוץ, אביגדור ליברמן, ואת חברי ישראל ביתנו. הם מעדיפים להגן על אינטרס אלקטורלי־עדתי צר, ולהכשיל את הרפורמה. תעשיית התיירות הרפואית היא ברובה בעלת צביון רוסי, והעיר אשדוד — שבה עומד להיבנות בית חולים של אסותא, שרבע מפעילותו תהיה פרטית — היא מעוז הצבעה של ישראל ביתנו.

יש לשבח את לפיד על עמידתו נגד הניסיונות לטרפד את שתי הרפורמות. ואיפה נתניהו? גם במקרה זה הוא ממלא פיו מים, ונותן לרפורמה לטובת האזרח לשקוע במדמנה הפוליטית. יוקר המחיה? כרגע יש בעיה דחופה יותר: הפריימריס.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ