להקשיב לראש השב"כ

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

רצח חמשת הישראלים בפיגוע אתמול בירושלים הוא טרגדיה. קשה להבין כיצד מסוגלים בני אדם להיכנס לבית כנסת ולירות בדם קר במתפללים. המתיחות המתמשכת בעיר, ניסיונות נבחרי ציבור יהודים לעלות להר הבית, פרובוקציות נדל"ניות של מתנחלים בסילואן — כל אלה אינם יכולים לשמש הצדקה לפשע מהסוג שהתרחש אתמול.

ואולם, האלימות והרצחנות שהיו לחלק משגרת החודשים האחרונים בירושלים, מעלות שאלות קשות גם ביחס להתנהלות ממשלת ישראל. על השאלה החשובה מכל צריך לענות העומד בראשה: האם מטרתו של בנימין נתניהו היא אכן למנוע הישנותן של טרגדיות כאלו? האם גדיעת מעגל הדמים בין הישראלים לפלסטינים היא יעד מרכזי בעבורו?

בהנחה שכן, קשה להבין מדוע הוא מתעקש להצביע שוב ושוב על יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, כאחראי למעשי הטרור. מה בדיוק מבקש להשיג נתניהו בעזרת האשמות אלה? האם הוא באמת רוצה להרגיע את השטח, או שאולי הוא משתמש בטרגדיה כדי להמשיך את הדמוניזציה כלפי מי שאמור היה להיות פרטנר להסכם?

נדמה שאת התשובה מספקים בכירי ממשלתו. כשנפתלי בנט מגדיר את עבאס כאחד "מגדולי הטרוריסטים שהצמיח העם הפלסטיני", ואביגדור ליברמן מחרה מחזיק אחריו ("אבו מאזן הופך במכוון את הסכסוך לסכסוך דתי"), נחשפת המוטיבציה האמיתית של הממשלה הנוכחית: העמקת הקרע עם הפלסטינים, וטרפוד כל אפשרות להסכם בעתיד.

על רקע התלהמות דמגוגית זאת, חשובים דבריו של ראש השב"כ, יורם כהן, אתמול בכנסת. כהן דחה את הטענות על מעורבות עבאס בליבוי היצרים; אמר ש"אבו מאזן לא מעוניין בטרור ולא מוביל לטרור, גם לא מתחת לשולחן"; הסביר שרצח מוחמד אבו חדיר היה אחד הזרזים לעימותים בירושלים, כמו גם האירועים בהר הבית, וקרא לשמור על מתינות כי "הממד הדתי שלובש הסכסוך הוא מאוד מסוכן ונפיץ".

חוות הדעת המקצועית של כהן סותרת את ההסתה המתמשכת של נתניהו ושריו כנגד עבאס. מדיניותם היא שיא של חוסר אחריות כלפי הציבור. כנראה אין לצפות מהם לשנות את מדיניותם, אבל צריך לומר באופן ברור: אנשים אלה, בין אם שיקולי בחירות ובין אם אידיאולוגיה מנחים את סירובם לראות בעבאס פרטנר, מסכנים את שלום הציבור.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ