שוויון עכשיו

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ראש העיר אשקלון, איתמר שמעוני, הורה שלשום להפסיק את העסקתם של עובדי בניין ערבים בשלושה גני ילדים בעקבות הפיגוע בירושלים. שמעוני לא המציא דבר: עובדים ערבים בגופים ציבוריים סבלו מהתנכלויות ואיומי פיטורים גם במבצע "צוק איתן". אבל הגזענות הבוטה שלו הקימה עליו גל גינויים פוליטיים. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר ש"אין מקום לאפליה נגד ערביי ישראל", ושר הכלכלה נפתלי בנט בדק ומצא ש"99.9 אחוז מהערבים נאמנים למדינה".

הגינויים של נתניהו ובנט הם שיא הצביעות. שמעוני רק תרגם למעשים את הרוח הנושבת מלשכות מנהיגי הימין בירושלים. מחרתיים יביא נתניהו לישיבת הממשלה את הנוסח החדש של "חוק הלאום". החוק מבטא את מחויבות המדינה ל"זכות ההגדרה העצמית הלאומית" של העם היהודי, ליהודים במצוקה בחו"ל, לחגים היהודיים, ללוח השנה העברי, למשפט העברי ולמורשת התרבותית וההיסטורית של העם היהודי — ומבטיח לכלל אזרחיה רק "זכויות אישיות על פי כל דין". נתניהו העתיק להצעת החוק קטע ממגילת העצמאות, והשמיט ממנו את ההבטחה המפורשת לשוויון זכויות.

חוק הלאום מתעלם מקיומה של קהילה ערבית עם שפה, תרבות וזכויות, ומציב את האזרחים הערבים בנחיתות לעומת היהודים, שאמורים ליהנות גם מזכויות קולקטיביות. במקום לחתור לסיום האפליה, נתניהו מתכוון להנציחה בחוק יסוד.

התנהגותו אינה מפתיעה: נתניהו התעלם מהקהילה הערבית לכל אורך שלטונו, והקואליציה שלו פועלת ללא לאות ל"ייהוד" המדינה. מאכזבת התנהגותן של העבודה ומרצ, שלא מאתגרות הממשלה בהצגת מודל חלופי של שוויון אזרחי וקהילתי, ומסתפקות בהודעות רפות לעיתונות.

הגיעה העת להקים תנועה חברתית רחבה וקולנית של יהודים וערבים, שתקרא ל"שוויון עכשיו" מול הגזענות מימין והרפיסות הפוליטית משמאל. אסור להניח לנתניהו למחוק את מגילת העצמאות. אחרת שמעוני לא יהיה האחרון שהנהיג אפרטהייד במוסד ציבורי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ