סכנת לוין

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

"הצעת החוק למיגור הטרור" של ח"כ יריב לוין היא הצעה מסוכנת. היא מגלמת באופן טרגי את האופן שבו פועלת הממשלה הנוכחית: במקום לטפל בבעיות העומק שמולידות אירועי טרור קשים, היא מבקשת להעניק לאזרחים תחושת ביטחון כוזבת על ידי החלשת הדמוקרטיה והתעמרות באזרחים הערבים.

הצעתו של לוין גדושה באי צדק. לוין מציע שבמקום שבית המשפט יוכל לשלול אזרחות למי שהורשע בביצוע פעולת טרור או סיוע לה, כפי שחוק האזרחות מאפשר כיום - יהיה זה שר הפנים שבידיו יהיה אמצעי ענישה קיצוני זה. בכך הוא מבקש להפוך את המגרש הפוליטי לבית דין שדה ולאפשר לפוליטיקאים צמאי נקם לספק את רצון בוחריהם על חשבון זכויות אדם בסיסיות.

הדרישה לגרש לעזה כל מי שסיים את תקופת מאסרו, כמו גם מי שזרק בקבוק תבערה או זיקוק, מלמדת על האופן המעוות שבו תופש לוין - ואולי הממשלה כולה - את עזה. מבחינת לוין, עזה היא מגרש גרוטאות שאליו יש להשליך כל מי שאינו מוצא חן בעיני הריבון הישראלי. אם כך הם פני הדברים, מדוע ראשי החמאס מוכרזים על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו כאחראים הבלעדיים למה שקורה שם?

מטרה נוספת שסימן לוין היא הריסת בתים של מבצעי פעולות טרור. מדובר בענישה לא מוסרית מכל בחינה שהיא, שכן היא נעשית ללא משפט, והשלכותיה הרסניות לא רק עבור מבצע הפעולה, אלא עבור משפחתו. ואמנם, לוין לא נרתע מענישה קולקטיבית ללא משפט, ומציע להפוך פרקטיקה פסולה זאת לפרוצדורת חובה. די בכך שמישהו "יזוהה" כמבצע פעולת טרור, כדי שמלוא חומרת הדין תושת עליו ועל בני משפחתו.

לוין מבקש גם לפגוע בסדר הדין הפלילי, כשהוא קובע כי מי שהואשם בעבירות כמו הנפת דגל הרשות הפלסטינית במהלך תהלוכה, הפגנה או התקהלות אסורה - תהיה חובה לעוצרו עד תום ההליכים. מעבר לעובדה שאין לראות בהנפת דגל הרשות הפלסטינית עבירה, חובת המעצר עד תום ההליכים מייחסת לאדם חף מפשע מאפיינים של מי שכבר הורשע.

 הצעתו של לוין היא דמגוגית ומסוכנת. נתניהו, על אף הסחרור הלאומני שהוא מוביל, חייב לדחותה. עם כל הכבוד לפריימריז, עתידה של ישראל כמדינה דמוקרטית מונח על הכף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ