לשחרר את כלואי חולות

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

קשה לתאר פגיעה קשה יותר ביהדות מאשר דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו, שלא התבייש לומר שהגנה על זכויות האדם של מבקשי המקלט פוגעת בזכויותיו של העם היהודי (ראש הממשלה השתמש במלה המומצאת לאום). יהודים, עם של מבקשי מקלט ומסורבי מקלט, שהשכילו לדבוק בציונות ולהקים לעצמם מקלט, אינם זקוקים לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו ולהחלטות של בג"ץ, כדי להבין כי חובתם האנושית והמוסרית היא לתת מקלט למי שאסור להחזירו למולדתו.

אלא שבמקום להעניק מקלט למבקשי המקלט, ישראל מפעילה עליהם מסכת של עינויים. במקום לשחרר באחת את כל מבקשי המקלט הכלואים בחולות, ישראל שיחררה 180 מהם בלבד, אלה השוהים בו שנתיים או יותר. גם להם ניתנו אשרות שהייה של שבועיים בלבד, והם נשלחו לחדש את האשרות בלשכת האוכלוסין בבני ברק. כאשר התייצבו שם, הם הופנו למתקן רשות האוכלוסין בנתב"ג, אך שם סירבו לקבלם, ונאמר להם שעליהם לתאם מראש את מועד בואם. כצפוי הודיעה הרשות שבשלב זה אין מועדים פנויים בלשכה בנתב"ג. ללא אשרה מבקשי המקלט בסכנת מעצר, והם מתקשים למצוא עבודה או לשמור על מקום העבודה שכבר יש להם.

עתה מתכננת המדינה גם ייקור נוסף של העסקת מבקשי מקלט. המעסיקים יצטרכו לשלם היטל של 30% מגובה השכר, נוסף על הפרשה של המעסיק בגובה 20%. המשמעות של הכבדה זאת על יכולת ההשתכרות של מבקשי המקלט היא ברורה.

מתחילת שנת 2013 אותרו בגבול מצרים 64 מבקשי מקלט. בישראל שוהים פחות מ–43 אלף אריתראים וסודנים שהמדינה חייבת להעניק להם הגנה קולקטיבית, ואסור לה לגרשם. במתקן חולות כלואים עתה 2,230 בני אדם. זאת כליאה שאין בה צורך, ובג"ץ אסר על המשכה. עכשיו מתכננת הממשלה לחוקק בחקיקת בזק, בתוך כשבוע, תיקון חדש לחוק למניעת הסתננות, אשר מטרתו להמשיך לכלוא אותם ולשלוח לשם מבקשי מקלט נוספים. עקרונות התיקון זהים לחלוטין לשני קודמיו שנפסלו.

על היועץ המשפטי לממשלה לעצור את ההתבזות וההתעללות, לפסול את התיקון החדש הבלתי חוקתי כשני קודמיו, ולהודיע על שחרור מיידי של כל הכלואים בחולות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ