להקשיב לעולם

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

בזמן שישראל מתכנסת אל מערכת בחירות, העולם ממשיך לנקוט פעולות נגד סרבנות השלום שהיא מגלה, ונגד המשך הכיבוש ומפעל ההתנחלויות. ברק רביד דיווח אתמול ב"הארץ", כי ממשל אובמה שוקל להחריף את צעדיו נגד הבנייה בהתנחלויות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים, ולפני כמה שבועות נידונה בממשל האפשרות לעבור בנושא זה מגינויים למעשים. צעדים אמריקאיים עשויים לכלול הימנעות מהטלת וטו במועצת הביטחון על החלטות גינוי להתנחלויות, ועוד.

רוחות דומות מנשבות באיחוד האירופי. שלוש המדינות החשובות בו, בריטניה, צרפת וגרמניה, החלו לאחרונה לגבש טיוטת הצעת החלטה שתוגש למועצת הביטחון ותגדיר עקרונות ולוח זמנים של שנתיים להשלמת המו"מ על הסדר הקבע בין ישראל לפלסטינים. הפרלמנטים של שוודיה, בריטניה, צרפת וספרד כבר קיבלו החלטות שמכירות במדינה פלסטינית.

שום מערכת בחירות לא תוכל לטשטש את המציאות הבינלאומית החדשה הזאת, החושפת סימנים מובהקים לכך שהעולם קץ בכיבוש הישראלי ובהתנחלויות המבססות ומעמיקות אותו. איתותי העולם צריכים להפוך לנושא חשוב במערכת הבחירות. אזרחי ישראל יידרשו לבחור בין ממשלה שתגביר את בידודה של ישראל לבין ממשלה שתמצא את הדרך להחזיר את ישראל אל משפחת העמים. סוף הכיבוש חיוני, כמובן, גם מטעמים פנימיים — פינוי משאבים לרווחת תושבי ישראל והחזרת צביונה הדמוקרטי והמוסרי של המדינה.

הדבר בידי ישראל. אם הממשלה הבאה תגלה מחויבות אמיתית לשים קץ לכיבוש ותפסיק את הבנייה בשטחים, הצעדים המתוכננים נגד ישראל בעולם לא ייצאו לפועל. לעומת זאת, כהונה נוספת של ממשלת סרבנות קיצונית, בהובלת הבית היהודי והליכוד, עלולה לפגוע לא רק באינטרסים הלאומיים של המדינה, אלא אף בכל ישראלי.

העולם מאותת לישראלים לבחור בין שתי דרכים. אי אפשר עוד להתעלם מכך. מוטב שאזרחי ישראל יביאו זאת בחשבון, בין שאר שיקוליהם, בבואם לבחור.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ