לפיד, זה הזמן להתנגד

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

חלק מחברי סיעת "יש עתיד" הודיעו אתמול כי לא יישרו קו עם עמדת יו"ר המפלגה, יאיר לפיד, שהודיע כי יתמוך בתיקון לחוק ההסתננות שיעלה היום בכנסת. כמו כן שניים מחברי "התנועה" — עמיר פרץ ועמרם מצנע — צפויים גם הם להתנגד לתיקון לחוק, המקודם על ידי יו"ר ועדת הפנים, מירי רגב. התיקון הנוכחי — כמו שני קודמיו שנפסלו בבג"ץ — כולל כשלים חוקתיים, והפרות של הדין הישראלי והבינלאומי.

תהליך החקיקה של תיקון זה נעשה בחיפזון, כדי להספיק ולהעבירו לפני פיזור הכנסת, וגם עתה, בסמוך להצבעה, מנסה ח"כ רגב להוסיף לו סעיפים שדינם הארכת תקופת הכליאה של מבקשי המקלט, בניגוד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה. תפקיד האופוזיציה החדשה — התנועה ויש עתיד — לתת מענה למגמות האנטי־דמוקרטיות של שלטון נתניהו.

"אין עכשיו משמעת קואליציונית", אמר ח"כ שמעון סולומון (יש עתיד), שהודיע כי לא יתמוך בחוק, "החוק לא נותן פתרון אמיתי — לא לתושבי דרום תל אביב ולא לסוגיה עצמה"; "עכשיו, כשאנחנו לא חלק מהקואליציה, אין שום סיבה לתמוך בהצעת החוק הזאת. הם בני אדם בדיוק כמונו", הוסיפה ח"כ יפעת קריב.

לפיד צריך להקשיב לחבריו לסיעה, ולהיגיון שבנימוקיהם. נזקי החוק עולים לאין שיעור על תועלתו האפסית. הגדר שהוקמה בגבול ישראל־מצרים עצרה כמעט כליל את תנועת הנכנסים לישראל. פעולות נוספות נגד מבקשי המקלט שכבר נמצאים בישראל, אינן אלא התעללות בחפים מפשע. תכליתן אינה למנוע הגירה או לפתור בעיות חברתיות, אלא להפעיל עליהם לחץ פסול ולדחוק אותם אל מחוץ לישראל, בדרך שאינה מקובלת בשלטון דמוקרטי.

"בפליטים מדרפור עלינו לטפל כמו בניצולי שואה", אמר לפיד בעצמו בסוף השבוע. אמירה זו אינה יכולה לדור בכפיפה אחת עם תמיכה בחוק שמאפשר את המשך ההתעללות בהם; 70% מכלואי מתקן חולות ברחו מדרפור. על מבקשי המקלט מאריתריאה, גם לגרסת ממשלת ישראל, חל עקרון האי־החזרה, שאוסר להחזירם למקום שבו נשקפת להם סכנה.

לאחר שפוטר על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו, ללפיד אין סיבה להמשיך ולשרת את הממשלה, המתפרקת מנכסיה הדמוקרטיים. על חברי יש עתיד והתנועה להתנגד לתיקון לחוק ההסתננות, ובכך לבשר על סוף עידן שלטון נתניהו וערכיו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ