מאמר המערכת
מאמר המערכת

סדרת ההחלטות האחרונה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, היא כלכלת בחירות מהסוג הירוד ביותר.

הקרקס שלשום בוועדת הכספים, כאשר לפתע נפרצו הסכרים והוגשו בקשות רבות להעברות תקציביות — דווקא להתנחלויות ולחרדים — היו האיתות הראשון. אפילו היועץ המשפטי של הכנסת והיועץ המשפטי לממשלה הצליחו אך בקושי לרסן את בולמוס העברת הכספים — בתקופת בחירות, ללא נימוקים ראויים. התמיכה של המפלגות החרדיות בחלק מההעברות הללו מאותתת על דיל מתרקם לקראת הבחירות, שנתניהו ככל הנראה ממלא בו את חלקו בעודו ראש ממשלה מכהן.

מדור הזירה
צילום:

אלא שוועדת הכספים עוד היתה הכסף הקטן. הכסף הגדול — חמישה מיליארד שקלים ויותר — הוגש על ידי נתניהו כשוחד בחירות לציבור כולו, באמצעות היוזמה שלו לביטול מע"מ על מוצרי מזון בסיסיים.

ראש הממשלה, יש להזכיר, היה פעם שר אוצר — וכבר אז, כאשר ביצע מהלכים גדולים של הפחתות מסים, הוא התנגד בתוקף לביטול מע"מ על מזון, ביודעו שמדובר בצעד שנזקו רב מתועלתו. למעשה, ב–2009, עם היבחרו מחדש לראשות הממשלה, ניסה נתניהו לקדם את המהלך הכלכלי המקצועי בהקשר הזה — ביטול הפטור ממע"מ על פירות וירקות, ורק התנגדות פוליטית מנעה ממנו לממש זאת. העמדה המקצועית העקבית שלו לאורך כל השנים היתה התנגדות עקרונית לפטורים ממע"מ, משום שמדובר במהלך שמסייע בעיקר לחזקים, לעשירים ולרשתות השיווק. מחקרים בכל העולם הוכיחו זאת מעבר לכל ספק.

והנה, אותו נתניהו הופך לפתע את עורו ומציע לבטל את המע"מ על מוצרי מזון. הוא עושה זאת למרות שהוא יודע שמדובר בצעד מקצועי פסול, ולמעשה בלתי אפשרי. אין כל סיכוי, במצב התקציבי הנוכחי, שישראל תוכל לוותר על הכנסות של 5 מיליארד שקלים. למרות זאת, לחץ הבחירות גרם לראש הממשלה להעלות את ההצעה המשונה.

מן הראוי שנתניהו יתעשת, ויחזור לנהל את כלכלת ישראל באחריות, כפי שהיטיב לעשות ב–2003 וכפי שהוא מחויב כראש ממשלה. צעדיו המבוהלים פוגעים באזרחי ישראל, ולא מוסיפים לו קרדיט בקרב בוחריו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ