ממשלה דו־פרצופית

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

האמת של שר הביטחון יצאה לאור: בהופעה בפני תלמידי ישיבת "מקור חיים" בגוש עציון אמר משה יעלון, שהוא מעוניין להרחיב את הבנייה בהתנחלויות, ורק בגלל אימת הממשל האמריקאי הנוכחי הוא אינו עושה זאת.

יעלון, שהוקלט על ידי גלי צה"ל, אמר לשומעיו כי "לא לעולם יישאר הממשל הזה" והתגאה ב–20 אלף הישראלים שעקרו להתנחלויות בשנה האחרונה. "אין גידול כזה בשום מקום אחר בארץ", אמר יעלון.

במלים אחרות, שר הביטחון מצפה להתחלפות ממשל ברק אובמה, כדי שיהיה אפשר להרחיב את הבנייה למתנחלים עוד יותר מממדיה הנוכחיים.

מיד לאחר פרסום הדברים של יעלון נודע אתמול, שראש הממשלה, בנימין נתניהו, ייצא בתחילת השבוע הבא לפגישה דחופה עם מזכיר המדינה האמריקאי, ג'ון קרי. כל זאת כדי לתאם מהלכים עם ארצות הברית, לקראת ההצבעה העשויה להתקיים בקרוב במועצת הביטחון על הצעת החלטה שתקרא לסיום הכיבוש בגדה המערבית בתוך שנתיים.

אלו שתי הפנים של הממשלה היוצאת של מדינת ישראל, וזאת הדו־פרצופיות שלה: מצד אחד, שר ביטחון המייחל להתחלפות הממשל בארה"ב ושואף לבנות עוד ועוד התנחלויות, כדי לסכל סופית את הסיכוי האחרון לפתרון שתי המדינות; ומצד אחר, ראש ממשלה הנזעק לקרוא לעזרת אותו ממשל כדי שיסכל את היוזמה הפלסטינית לסיום הכיבוש, בטענה הישראלית המקובלת, ולפיה החלטות חד־צדדיות אינן תורמות לתהליך המדיני.

קשה להבין, מדוע ממשיכה ארה"ב לרצות את נתניהו, ראש ממשלה שעשה את כל אשר ביכולתו כדי לחבל ביחסים עמה. קשה עוד יותר להבין, איך ישראל מעזה לצאת נגד היוזמה הפלסטינית, בעודה עושה הכל כדי לא להשאיר לרשות הפלסטינית כל ברירה אחרת. שהרי ישראל ממשיכה לבנות בהתנחלויות, וזהו אולי הצעד החד־צדדי ביותר שאפשר להעלות על הדעת.

אלו כוונות האמת של ממשלת נתניהו: לבנות בפראות בשטחים, לחבל ביחסים עם ארה"ב ולזעוק לעזרתה כל אימת שהפלסטינים נוקטים צעדים מדיניים בזירה הבינלאומית. זו היתה מדיניות ממשלת נתניהו, שהובילה את ישראל לאין מוצא. לכן יש לסלקו מהשלטון במהירות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ