מאמר המערכת

השפה הביורוקרטית, היבשה והעניינית לכאורה, שבה משתמשת רשות המסים כשהיא דוחה בקשות לקבלת הטבות מס מצד ארגוני זכויות אדם המזוהים עם השמאל, אינה יכולה לטשטש את ההקשר הפוליטי של דחיית הבקשות. כפי שפורסם ביום שישי (אור קשתי, 12.12), החליטה באחרונה רשות המסים לדחות בפעם השלישית את בקשת ארגון רבנים למען זכויות אדם לקבל הכרה כמוסד ציבורי, המאפשרת לתורמים לו ליהנות מזיכוי במס הכנסה (סעיף 46). בתשובת הרשות נאמר, כי חלק מפעילות הרבנים "אינו לטובת תושבי ישראל".

ברבנים למען זכויות אדם פועלות ארבע מחלקות - שתיים בתחומי הקו הירוק, ושתיים העוסקות בזכויות אדם ובמאבקים משפטיים של פלסטינים בשטחים. לפי עמדת העמותה, פעילות למען אנשים החיים בעוני בתחומי הקו הירוק והגנה על פלסטינים מניסיונות מתנחלים לפגוע במסיק הזיתים שלהם, הם ביטויים של תפישה אחת ומאבק אחד למען זכויות אדם.

אין זה מתפקידה של רשות המסים להבחין בין המחלקות השונות של רבנים לזכויות אדם, "ולהעניש" את העמותה על סיועה לפלסטינים. זאת בעיקר בשעה שארגונים יהודים, המקדמים מטרות דתיות, פוליטיות ולאומניות בשטחים, כן זוכים בהטבת המס לתורמיהם.

לפני כמה חודשים שללה רשות המסים את ההטבה מארגון אחר, רופאים לזכויות אדם, לאחר שסירב להעביר לידיה נתונים אישיים של מקבלי הסיוע בשנים האחרונות, רבים מהם פלסטינים. ההסבר שמדובר בהפרת חיסיון רפואי ובשבירת האמון בין הפונים לבין עמותה לא שכנע את רשות המסים, שלא הציבה דרישות דומות לארגונים כמו ער"ן או מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית.

ניצול לרעה זה של סמכות לא נולד בחלל הריק. הוא תוצאה של תפישה שלטונית שטופחה במסירות על ידי ממשלותיו של בנימין נתניהו, הרואה בגורמים המעזים לבקר את השלטון את אויבי המדינה, שיש להצר את צעדיהם ככל האפשר. לסעיף 46 יש משמעות החורגת מההיבטים הכספיים, החשובים לכשעצמם, של גיוס תורמים. הוא ביטוי ללגיטימציה שנותן השלטון לקיומה של חברה אזרחית תוססת ופלורליסטית, מרובת ארגונים בעלי אג'נדות שונות. לטובת המדינה ותושביה, מוטב שרשות המסים שתפסיק לנקוט מדיניות המפלה לרעה ארגונים לזכויות אדם, ולא תשמש מכשיר ענישה בידי השלטון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ