גם בגלל הכסף

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

סדרת הכתבות של אבי בר־אלי ב"TheMarker" מספקת הצצה נדירה למתרחש סביב חברת קצא"א. החברה הוקמה אחרי מלחמת ששת הימים, בשותפות של ממשלות ישראל ואיראן, כדי להוביל נפט איראני מאילת לים התיכון.

אחרי המהפכה האיסלאמית ב–1979 נותקו היחסים בין המדינות, אך החברה ממשיכה לפעול ולשגשג מכוח זיכיון ממשלתי, כשהיא מובילה נפט בצינור בנגב ושותפה בתחנת הכוח "דוראד". בחסות הצנזורה הצבאית, נהפכה קצא"א למפעל של סידורי עבודה למקורבים לשלטון וליוצאי מערכת הביטחון. החשיפה הנוכחית התאפשרה רק בעקבות דליפת הנפט מצינור החברה, שגרמה לזיהומו של שטח גדול בערבה.

ב-20 השנים האחרונות, קצא"א היא העילה לקיומו של ערוץ קשר ייחודי בין ישראל לאיראן. איראן תבעה את ישראל לבוררות, בניסיון להחזיר את פירות השקעותיה בחברה המשותפת – הנאמדים במאות מיליוני דולרים, אם לא במיליארדים. ההליכים מתנהלים באירופה בעצלתיים, אך האיראנים הצליחו לכפות על ישראל את מינוי הבוררים, ואף זכו בפסיקה ראשונה בסך עשרות מיליוני דולרים.

אתמול חשף בר־אלי את העובדה, שישראל ביקשה מהבוררים להסתיר את זהות המדינות המעורבות בהליך, בעת פרסום ההחלטות באינטרנט. הבוררים ליגלגו על הבקשה ואף הטילו על ישראל הוצאות משפט בסך כמיליון שקל. מעבר לנזק המשפטי והכספי שנגרם לישראל, הבקשה מעוררת שאלות קשות על מניעי הממשלה בהטלת האיפול הכבד על קצא"א.

קשה להשתחרר מהרושם שממשלת נתניהו חוששת מחשיפת הליך הבוררות, שיציג אותה כמי שמנהלת הליך משפטי־עסקי עם איראן. מתבקש לשאול, האם הציבור הישראלי מכיר את התמונה המלאה של יחסי ממשלתו עם איראן? האם בצד חששו מפיתוח פצצה גרעינית איראנית, נתניהו מודאג גם מפסק בוררות שיחייב את ישראל להחזיר לאיראנים סכומי עתק – ובכך לממן את מתקניהם הגרעיניים? האם פניית איראן להליך משפטי נגד "השטן הקטן" מעידה כי שליטיה מסוגלים לנהוג ברציונליות, ואינם רק כת משיחית כטענת נתניהו וחסידיו? האם הסכסוך האיראני־ישראלי, שהגיע לסף מלחמה בתקופת נתניהו, מתנהל גם על כסף ולא רק על כוח והשפעה?

במקום הסתרה, הציבור זכאי להסרת הצנזורה ולהסברים מנתניהו על מדיניותה האמיתית של ישראל כלפי איראן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ